Meie lapsed kasvavad reeglina pikemaks kui meie ise ning meie vanemad, kuna paranenud on elutingimused ning toitumise ja arstiabi kvaliteet. XX sajandi jooksul kasvas täiskasvanud inimene keskmiselt 10 cm võrra pikemaks, sellest 2-3 cm on lisandunud viimase 30 aasta jooksul.
Loomulikult kasvavad pikkade vanemate lapsed tavaliselt pikaks, kuid seda mitte alati. Inimese geenidesse pole programmeeritud mitte pikkus sentimeetrites, vaid “ehitusmaterjali” hulk, mis määrabki parameetrid. Kuna aga geneetilist materjali ei pärita mitte üksnes vanematelt, vaid ka vanavanematelt, siis pole võimalik ennustada, milliseks tulemus kujuneb. Õiget prognoosi teha on seda keerulisem, kui üks vanematest on pikk, teine aga mitte eriti.

Kõige täpsema tulemuse lapse tulevase pikkuse arvutamisel saab aga lapse luude mõõtmisel. Kuid seegi ei anna alati täpset tulemust, sest näiteks need lapsed, kel pole võimalust piisavalt öösisti magada, võivad jääda lühemaks, kui nende geneetlised eeldused võimaldaksid. Põhiliselt kasvavadki lapsed just magades.