Seda signaali mõistavad ka algajad: lapsel on hea olla. Tihtipeale koogab ja laliseb laps omaette, vaatab suurte silmadega uudishimulikult ringi, mõnikord sirutab ka käed demonstratiivselt välja: tule ja mängi minuga!

Laps imeb pöialt

Ka tühja kõhuga beebi tunneb kergesti ära: ta imeb kõike, mis kätte satub. Tähelepanelikud vanemad pakuvad lapsele sellisel juhul kohe rinda või pudelipiima, ennetades nii seda, et laps näljast nutma hakkab.

Silmad on suured, kulmud kõrgel, suu kergelt avatud

Nii väljendab laps imestust kõige igapäevasemate asjade üle: mesilastega voodikarussel, lambivari seinal. Vanemate jaoks tähendab see näoilme seda: ärge segage, ma avastan praegu maailma!

Laps pöörab pea küljele, pilk on klaasistunud

See tähendab, et tema jaoks on kõike hetkel liiga palju. Anna lapsele kiiresti tagasitõmbumise võimalus (aseta ta näiteks kandelinasse), nii väldid tihtipeale ka pisaraid.

Pilk on klaasistunud, hõõrub rusikatega nägu

Kui täiskasvanu on väsinud, hõõrub ta silmi. Imikud ei ole veel nii osavad ja pusivad kätega näopiirkonnas, mõnikord ka kõrvade juures. Kui sellele lisandub haigutamine, on asi eriti selge: laps tuleb kiiresti magama viia!

Silmad on kissis, otsmik kipras

"Mulle ei meeldi miski!" hüüab ta sisemus. Seda väljendavad aga teistele imikud otsmiku kortsutamise ja kriitilise vaatamisega. Selles staadiumis saab lapse rõõmsat tuju tihtipeale veel sõbraliku kõnetamise ja silitamisega taastada. Kuid esimese rahulolematuse signaali eiramata jätmisele järgneb enamasti üsna kiiresti vali kisa.

Esimesed dialoogid

Kui vanemad oma äsja sündinud last jälgivad, hoiavad nad teda automaatselt umbes 30 cm kaugusel näost: see on looduse kaval trikk. Imikud suudavad just sellelt kauguselt kõige paremini näoilmeid tuvastada. Nad uurivad tähelepanelikult enda vastas olija nägu: nende tähelepanu köidab naeratamine ja kõrgele tõstetud kulmud. Neutraalselt või kurjalt näolt pööravad nad pilgu kiiresti kõrvale.

Neurobioloogilised uuringud selgitavad, miks varane näost-näkku suhtlus on oluline: selle ajal aktiveeruvad ajus niinimetatud peegelneuronid. Nende nimi tuleneb sellest, et suhtluspartneri käitumine peegeldub otse meie ajus: kui imik ajab silmad pärani, teeb ka emme instinktiivselt sama. Siis ajab ema keele suust välja ja laps teeb sama ...

Ka hääletoon on oluline

Üleartikuleeritud pudikeel, mida paljud täiskasvanud imikuga suheldes alateadlikult kasutavad, meeldib imikutele rohkem kui tavaline täiskasvanute keel.

Ning ühekoos mõnusalt jutustamine on tegelikult palju enamat: teise inimese imiteerimine parandab teiste inimeste tunnete mõistmist ja end teise olukorda panemise võimet. See suurendab empaatiavõimet ja omavahelist sidet.