Vanemluse konverents | Kuidas pakkuda hoolt ja armastust lapsele, kes ei saa kasvada oma sünniperes?
Kasuvanemlusest räägivad hooldusepere vanemad Elise Nikonov ja Norman Ojasoo ning lastepsühhiaater Anne-Daniel Karlsen. Esitame küsimusi ja kummutame müüte.
Eestis kasvab hetkel pere- ja asenduskodudes ehk lastekodudes 800 last. Ligi 250 last eraldatakse igal aastal perekonnast ja üle poole nendest lastest vajavad asendushooldust.
Laps on pereootel, aga kes see laps on ja mida ta tegelikult vajab? Milline on hea lapsevanem? Aga hea kasuvanem? „Meil on matemaatikas riigieksam, aga suhtlusoskuses mitte. Samas on suhtlusoskus üks tähtsamaid vanemlikke oskusi,“ ütleb hoolduspere ema Elise Nikonov.
Anne Daniel-Karlsen on lastearst ning Tartu Maarja kooli asutaja, kellest hiljem, kümme aastat Norras elades sai lastepsühhiaater. Praegu on Anne Eestis tagasi ja tema peamiseks tööks on noorte aitamine Tartus asuvas Pepleri ravikodus, kus on viimase seitsme aasta jooksul päästetud elule tagasi kolmkümmend last vanuses 12–18.
Elise Nikonov töötab Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuametis laste ja perede heaolu osakonna juhatajana, tema elukaaslane Norman Ojasoo tegutseb IT-valdkonnas. Nende peres kasvab laps, kelle kohta võib öelda, et ta on Elise ja Normani südames sündinud – nad pole lapse bioloogilised vanemad, aga pakuvad lapsele armastust ja kodusoojust sama palju.
Vanemluse konverents toimub juba 27. augustil Viimsi Artiumis. Piletid on müügil Piletitaskus.