Eelarve, eelarve, eelarve!

Ligi üheksakümnelt perekonnalt laekunud vastusest selgus, et säästmise kõige olulisem nipp on pidev planeerimine ja eelarvete koostamine. „Toidukulude optimeerimiseks koostavad suurpered sageli nädala toidumenüü. Sellesse kaasatakse ka lapsed ja püütakse eelarve piires arvestada kõikide toidueelistustega. Esmalt vaadatakse üle kodus leiduvad toiduained ning seejärel pannakse kirja toidukordade ideed, millest omakorda kujuneb poenimekiri puudu olevatest asjadest. Nädala toiduvaru ostetakse üldjuhul korraga ära ja väikeseid lapsi emotsiooniostude vältimiseks poodi kaasa ei võeta,“ ütles Õunap.

Varumine au sisse

Säästmise teine tähtis nipp on varumine. Küsitlusest selgus, et maapiirkondade suurperedes kasvatakse ise toitu, samuti käiakse metsas marjul või seenel, lisaks tegeletakse aktiivselt toidu hoidistamisega. „Toidulauda ja muid kulusid optimeeritakse ka sooduspakkumiste ajal varudes. Ka hulgiladude külastamine ei ole lasterikastele peredele võõras. Hea hinnaga tooteid ostab suurpere ette ja sügavkülmutab need. Usinalt kogutakse ka kaupluste boonuspunkte ja võetakse neid välja jõulude ajal või jaanipäeval,“ selgitas Õunap.

Tarbime nutikalt!

Säästmise kolmas suurem nipp on energia ja muude ressursside nutikas tarbimine. Küsitlusest selgus, et pere söömise aegu püütakse ühitada, et vältida pidevat toidu soojendamist eri aegadel. Suuremat elektrikulu omavad seadmed töötavad vastavalt elektrihinnale. Riideid üldjuhul taaskasutatakse ja antakse neid edasi õdedele-vendadele ning külastatakse taaskasutuskeskuseid. Uusi riideid ostetakse vaid kampaaniate ajal. Väljasõitudele võetakse kaasa oma toit ja täidetakse kodus veepudelid ning külastatakse pigem tasuta sündmuseid.

Enamasti peavad suurperede liikmed iga väljamineku puhul endalt küsima, kas neil on seda vaja või on tegu sooviga.

Küsitlust kokkuvõttes ütles Õunap, et enamus suurperede liikmeid peavad iga väljamineku puhul endalt küsima, kas neil on seda vaja või on tegu sooviga. „Soovide täitmiseks enamasti suurperedel eelarves ruumi ei ole ja siinkohal oleme saanud abi nii riiklikest toetustest kui ka eraannetajatelt. Iga toetus on väga oluline, kuna soovidena nähakse tihti ka hobisid ja kultuurisündmuseid, mis peaksid olema osa iga inimese elust,“ rääkis Õunap.

Praegu käib lasterikaste perede toetuseks kõikides Selverites üle Eesti kampaania, mille käigus annetatakse Procter & Gamble esmatarbe toodete müügist osa lasterikaste perede toetuseks. Procter&Gamble tuntumate brändide hulka kuuluvad näiteks Pampers, Pantene, Oral B, Gillette, Ariel ja paljud teised. Kampaania raames varustatakse lasterikkaid peresid ka esmatarbekaupade pakikestega, et peredel jääks igapäevaste kulude kõrval pisutki võimalusi enda soovide täitmiseks.

Lasterikaste perede 8 säästlikku toidunippi:

  • Koosta koos perega nädalamenüü ja pea sellest kinni

  • Loo eraldi konto ja pangakaart toidukulude maksmiseks

  • Eelista poes käimiseks hilisõhtut, sest siis on mitmed tooted allahinnatud

  • Tööle minnes võta lõunasöök kodust kaasa

  • Kasvata võimalikult palju toitu ise, võimalusel käi metsas marjul ja seenel

  • Sügavkülmutada saab peaaegu kõike

  • Valmista enamus toitu kaheks päevaks

  • Käi toidupoes üksi ja täis kõhuga

Jaga
Kommentaarid