KUULA SAADET | Telia „Suurima julguse“ podcast: kui palju on Eestis koolikiusu?
Koolikiusamine on olnud probleem nii kaua, kui lapsed on koolis käinud. Tänapäeval lihtsalt räägitakse sellest rohkem, tunnistatakse probleemi olemasolu, otsitakse ja ka leitakse lahendusi. Kuid uued nutiseadmed ja pikk distantsõpe on muutnud kiusamise nägu ning seda mitte paremuse poole.
„Positiivseks saab lugeda seda, et meil on hea ülevaade, kui suur probleem koolikiusamine praegu Eestis on. Negatiivne on aga see, et umbes iga viies põhikooliõpilane saab öelda, et viimase paari kuu jooksul on talle kiusu kaudu kahju tekitatud. Kui tuua siia juure ka küberkiusamine, siis see on seoses koroona-aastate ja distantsõppega selgelt kasvanud. Erinevate uuringute andmetel on küberkiusamine kasvanud pea kaks korda,“ selgitab projekti Kiusamisvaba Kool sisujuht Kristiina Treial.
Noor õpetaja Kertu Rannu lisab, et ka tema mäletab põhikooli ajast kiusamist, mis väljendus selles, et nügiti ja võeti asju ära. Nüüd tudengi ja õpetajana näeb Rannu suurimat probleemi ikkagi kübermaailma kaudu toimuvas kiusus. Näitena toob õpetaja siin sotsiaalmeedia, kus vari- või anonüümsete kasutajate alt levitatakse kellegi kohta midagi ebameeldivat ja jälile on sellele peaaegu et võimatu saada.
Saadet juhib Maris Järva.