Vanemad, tähelepanu! Kõige levinumad viisid, kuidas lapsed häkivad lahti ekraaniaega piiravaid rakendusi
Kuidas lapse nutitegevusel silma peal hoida, et aeg ei mööduks vaid ekraani ees? Eks ikka tarkade rakenduste abil. Aga kumb on lõpuks targem: kas vanema kontrollitav äpp või laps, kes tahab ema-isa seatud piirangutest mööda saada?

Et lapsed on kavalad, teab omast käest Liis. Tema poeg Ardo Andreas (10) on üritanud ema seatud piirangutest mööda hiilida korduvalt. Nagu ka varasematel aegadel tütar Anelle Eliisa (14).
Laste netikasutuse kontrollimiseks kasutab Liis kaht rakendust: Google Family Linki ja Find My Kidsi. „Esimesega reguleerin netiaega ja rakendusi, vajadusel lukustan telefoni või saadan helisignaali telefoni otsimiseks. Teine on rohkem selleks, et lapse asukohta jälgida, aga oleme kasutanud ka selleks, et kadunud telefoni väljaspool kodu otsida.“
Ardol on iga päev tund nutiaega. Piirangu kestuse on Liis paika pannud, lähtudes sellest, et see ongi lapse vanusele soovituslik aeg. „Preemiaks saab aega lisada ja karistuseks vähendada või nulli panna,“ täpsustab naine.
Aga kuidas Ardo piirangutest mööda saada proovib? Liis seletab, et isegi kui telefoniaeg on läbi, on teatud rakendused, mida saab lubada endiselt kasutada. Tema on pojale lubanud Messengeri. Sellega käib paraku kaasas üks konks. „Isegi kui Youtube on rakendusena lukus, siis sõbra saadetud lingi kaudu Messengeris saab Youtube’i videoid avada. Nii ka teiste rakendustega, mille kasutusaeg on täis saanud või mis pole lubatud.“
See pole aga sugugi mitte ainus viis piiravate rakenduste üle kavaldamiseks ning kahjuks on kitsaskohad enamikel äppidel. Toome neist peamised välja, et oskaksid ka ise tähelepanelikum olla.