Oled rase ja kõik toidud on äkitselt kummalise maitsega? Sellele on lihtne seletus
Rasedus toob endaga kaasa hulga sümptomeid. Osasid oskad ilmselt oodata, aga mõned neist võivad sind üllatada. Üheks nendest on ka düsgeesia.
Mis on düsgeesia? Lihtsalt öeldes on tegu muutunud maitsemeelega. Ka toit, mida varem armastasid, maitseb ühtäkki veidralt. Näiteks kibedalt või hapult. Düsgeesia võib laieneda kõikidele toiduainetele ja vedelikele või hõlmata ainult kindlat toitainegruppi - reegleid ei ole. Kõige sagedasem on selline muutus maitsemeeltes raseduse esimesel trimestril, mis muudab selle aja koos hommikuse iiveldusega eriti piinarikkaks.
Mis seda põhjustab?
Rasedusaegset düsgeesiat põhjustavad hormoonid. Kiirelt tõusva östrogeeni ja progesterooni tasemed mõjutavad ka maitsemeeli. Samuti võivad need hormoonid muuta su sülje happelisemaks, mis mõjutab ka toidu maitset. Õnneks ei ole tegu üldjuhul ohtliku seisundiga. Risk tekib siis, kui talutavate toitude hulk jääb väga väikeseks ja rase naine ei söö nii palju, kui ta organism vajab.
Kuigi teatud määral on muutus maitsemeeltes (ja isudes) raseduse ajal pigem tavapärane, võib sellel olla ka muu põhjus. Näiteks võib seda tekitada ka madal tsingi tase organismis ja ka vitamiinidefitsiit. Kui tunned, et aina rohkem toite muutuvad sulle vastumeelseks, tasuks seda seega kindlasti ka arstiga arutada, et välistada muid haiguseid, mis olukorda põhjustada võivad.
Kuidas toime tulla?
Võimetus toitu nautida omab ilmselgelt su enesetundele suurt mõju. Seda nii psühholoogiliselt kui füüsiliselt. Siin mõned soovitused, mis on teisi rasedaid aidanud:
Hoia eemale tugevatest maitsetest ning vürtsikatest või hapukatest toitudest
Kui mingi toit on sinus juba vastumeelsust või isegi okserefleksi tekitanud, siis pigem väldi seda vähemalt kuu või kaks
Proovi süüa võimalikult mahedate maitsetega asju. Riis, kartulid, sai, maitsestamata kreeka jogurt. Kui sinu düsgeesiavorm jätab su suhu ka halva maitse, siis võivad need toidud aidata seda neutraliseerida
Kui sul tekkib süües suhu metallimaitse, siis proovi süüa pigem külmasid toite
Tarbi piisavalt vedelikku. Pidev vedeliku tarbimine aitab samuti maitsemeeli neutraalsemana hoida ja olgem ausad, teeb su tervisele ka üleüldiselt head
Millal minna arstile?
Kindlasti maini arstile oma probleemi kui:
sellega kaasneb kaalukaotus
see kestab kauem kui 14. rasedusnädalani
tunned end pidevalt väsinuna kuna su keha ei saa toidust enam piisavalt energiat
kui söömine ajab sind pidevalt oksendama
Kuigi enamasti on tegu lihtsalt tüütu ent ohutu rasedussümptomiga, mis kaob iseenesest, ei tasu kunagi karta arstiga oma murede arutamist!
Allikas: yourtango.com