Üle 22 600 koorilaulja

XIII noorte laulupeol osalejate täpne arv on Seitami sõnul veel selgitamisel. „Numbrite kokkulöömine võtab natuke aega, kasvõi näiteks muuhulgas seetõttu, et esinejate seas on üksjagu selliseid lapsi-noori, kes löövad kaasa mitmes kollektiivis. Praegu saab öelda, et laulupeole on tulemas ligi 25 000 esinejat, sealhulgas üle 22 600 koorilaulja ja pea 2300 sümfoonia- ja puhkpilliorkestri muusikut. Nagu ikka on meil laval kõige rohkem mudilaskoore. Suurema arvukusega on ka laste- ja segakoorid,“ rääkis Seitam. „Lisaks Eestis elavatele lauljatele-pillimängijatele on noortepeole saabumas ligikaudu 300 esinejat ka piiri tagant,“ lisas muusikatoimetaja.

Laulupeo korraldusmeeskond võtab peole valitud kooridega ühendust tänase päeva jooksul, lisaks jõuab info lähiajal üles ka XIII noorte laulu- ja tantsupeo kodulehele.

Inspiratsioon luuletusest

XIII noorte peo muusikatoimetaja soovitusel võiksid peole osalevad kollektiivid ikka ka pärast eelproovide lõppemist veel edasi harjutada, et laulud-pillilood järgnevate nädalate jooksul ei ununeks.“ Juuni lõpus ootame koore ja orkestreid Tallinna lauluväljakule koondproovidesse, kus kogu kava saab viimase lihvi,“ selgitab muusikatoimetaja. Ta edastab ka palve kõigile kollektiivide juhendajatele hoolikalt jälgida neile saadetavat korralduslikku infot. „Kindlasti tasub olla ühenduses oma maakonna kuraatoritega, kellel on ka laulupeonädalal toimuva osas olemas kõige värskem teave,“ rõhutas Kersti Seitam.

XIII noorte laulupeo juhtmõte „Püha on maa“ sündis käesoleva peo üldjuhi Pärt Uusbergi ideekavandist. Uusberg on öelnud, et sai selleks tõuke Hando Runneli luuletusest „Valgust!“, mis võttis tema jaoks kõige paremini kokku nägemuse tulevasest noortepeost. Sama luuletuse sõnadele loodud Pärt Uusbergi heliteos kõlab XIII noorte laulupeol ühendkooride esituses.

XIII noorte laulu- ja tantsupidu toimub 30. juunist 2. juulini Tallinnas. Tantsupeo etendus „Sillad“ 30. juunil ja 1. juulil, rahvamuusikapidu „Päriselt“ 1. juulil. Rongkäik ja laulupidu pealkirjaga „Püha on maa“ toimub 2. juulil. XIII noorte laulupeo kunstiline juht on Pärt Uusberg ning XIII noorte tantsupeo pealavastaja Agne Kurrikoff-Herman. Rahvamuusikapeo üldjuht on Juhan Uppin.