KUULA | Telia Suurim Julgus podcast: kas teate, millega tegelevad teie lapsed nutitelefonis tegelikult?
Lapsevanematel on pisut raske saada täna aru sellest, et erinevalt nende elust pole laste puhul enam kuigi lihtne nutielu ja seda nii-öelda „päris elu“ eristada. Need kaks maailma on uuel generatsioonil omavahel täielikult läbi põimunud ja nüüd on täiskasvanute ülesanne muuta laste mõlemad elud väärtuslikuks. Stuudios vestlevad sellest, mida ja kui palju lapsed nutitelefonis teevad, koolitaja ning CGI Eesti küberturvalisuse konsultant Catlyn Kirna ja Balti Infohäirete Sekkekeskuse (BECID) kommunikatsiooni- ja meediapädevuse spetsialist Inger Klesment. Saadet juhib Maris Järva.
„Nutimaailmast otsitakse kõike sedasama, mida koolis, trennis, sõpradega mängides. Selleks on kuuluvus. Täna on nuti- ja pärismaailm nii tugevalt omavahel sümbioosis, et enam ei saa pidada nutimaailmas olemist ajaraiskamiseks. Uuel generatsioonil on kõik tegevused – mängimine, õppimine, laulmine jne – ühendatud nutimaailmaga. Selle valdkonna uurijad ei erista enam ammu neid kaht, sellel pole lihtsalt mõtet,“ räägib Klesment.
Klesment lisab, et oluline on tasakaal ajakulu ja tegevuse sisukuse vahel. „Palju olulisem sellest, kui kaua mõni laps nutimaailmas või -telefonis veedab, on see, millele ta seal oma aega kulutab. Täna on ka õppimine seotud nutimaailmaga, sealt informatsiooni otsimata ei ole võimalik hakkama saada. Kuid tasakaal tuleb leida, tuleb olla ka füüsiliselt aktiivne, lugeda raamatuid, et silmad puhkaksid. Kõige olulisem on ikkagi see, millega nutimaailmas tegeletakse,“ lisab Kirna.