Kuidas käituda, kui kahtlustad lapsel mürgistust?
Mürgistusõnnetusi juhtub lastega üsna sageli. Näiteks võib vanem anda kogemata lapsele vale annuse ravimit, laps võib pahaaimamatult süüa mõne mürgise marja või tema kätte võib sattuda söövitav kodukeemia. Mürgistusinfoliinil 16662 nõustati eelmisel aastal pea 4000 mürgistusjuhtumit. Õnneks ei ole paljud lastega juhtuvad mürgistused väga tõsised ja nendega on võimalik toime tulla kodustes tingimustes. Mürgistusteabekeskuse juht Mare Oder jagab näpunäiteid, mida teha, kui lapsevanem kahtlustab lapsel mürgistust.

Ära oota mürgistuse sümptomeid, küsi parem nõu
Kui kahtlustad, et laps on saanud mürgistuse, jää ise võimalikult rahulikuks. Ära jää ootama sümptomite tekkimist – õigel ajal antud esmaabi on eluliselt tähtis. Juhtnööride ja soovituste saamiseks tuleks helistada ööpäev läbi avatud mürgistusinfoliinile 16662, kus õde-nõustajad annavad tõenduspõhist nõu konkreetse situatsiooniga toimetulekuks. Helistada tasub ka siis, kui midagi on valesti läinud, aga pole kindel, kas mürgistus juhtus või mitte. Näiteks sattus suhu vales koguses või mitte lapsele mõeldud ravimit või lonksas laps joogivee asemel kogemata hoopis süütevedelikku.
Mürgine aine nahal või silmas
Kui kahlustad, et lapse nahk või silmad on kokku puutunud mõne mürgise ainega, loputa mürgiga kokkupuutunud kohta jaheda jooksva vee all vähemalt 15 minutit. Kui tekivad sümptomid, mis paari tunni jooksul ei taandu, või tekib tugev valu, nahal põletushaav või põletik, silmas turse, valguskartlikkus või suureneb pisaravool, siis pöördu kohe arsti poole.
Suhu sattunud mürgine aine
Kui lapse suhu on sattunud mürgine aine, lase lapsel korralikult suud loputada. Kui ta on väike ega oska seda ise teha, siis tee tema suu puhtaks märja rätiku abil. Seejärel anna talle väikeste lonksudena vett või piima, et vähendada seedetrakti ärritust ja lahjendada allaneelatud kemikaali. Kindlasti ei tohi kutsuda esile oksendamist.
Kodus võiks olla vähemalt 50 grammi aktiivsütt
Mürgistusjuhtumite korral võib abi olla aktiivsöest, mille ülesandeks on siduda maos suukaudu manustatud mürgiseid aineid ja takistada nende imendumist. Ehkki aktiivsüsi on oluline esmaabi vahend ravimitest ja loodusmürkidest (seened, mõned taimed ja marjad) tingitud õnnetuste korral, tuleks enne aktiivsöe sissevõtmist pidada nõu mürgistusspetsialistiga. Näiteks lapse puhul on esmaabiks kasutatav aktiivsöe kogus seotud lapse kehakaaluga. Täpsete tegevusjuhiste ja nõuannete saamiseks tuleb aga helistada mürgistusinfoliinile 16662.