JURIST VASTAB | „Laps sai 18 ja käib gümnaasiumis. Isa keeldub talle edasi elatist maksmast. Kas tal on selleks õigus?“
Selles rubriigis kogub lugejate õigusalaseid küsimusi ja selgitab seadusi lahti õigusbüroo Kivirand juristHanna Kivirand.
Hanna Kivirand
FOTO: HelinLoikTomson| Helin Loik-Tomson
Lugeja küsib:
„Meil on endise abikaasaga 18aastane tütar, kes jäi pärast abielu purunemist elama minu juurde. Tüdruk sai äsja täisealiseks, läks keskkooli viimasesse klassi ja mõtleb ka ülikoolile. Enne lapse 18aastaseks saamist maksis isa ta ülalpidamiskulude katteks regulaarselt elatist poole alampalga ulatuses, kuid nüüd teatas, et täiskasvanuna peaks tütar ise kooli kõrvalt tööl käima ja tema enam rahaliselt ei toeta.
Minu meelest pole see õiglane, sest laps käib ju alles keskkoolis ega ole võimeline selle kõrvalt ise teenima. Lisaks elab ta jätkuvalt minu juures ning mina tasun temaga seotud eluasemekulud, ostan talle toidu ja riided. Kas isal on kohustus last täiskasvanuna toetada ja mida siis teha, kui ta sellega nõus pole?“
Jurist vastab:
Selle küsimuse näol on tegemist elulise, kuid samas eriarvamusi tekitava olukorraga tõesti. Riigikohus on täisealise õppiva lapse elatisnõude osas asunud seisukohale,