Spetsialist: kui üle viieaastane laps öösel voodisse pissib ei ole süüdi ei laps ega vanemad
Enurees ehk tahtmatu voodimärgamine on küllaltki sagedane probleem, mis on nõutuks teinud ilmselt paljud vanemad. Tasub aga teada, et esineb seda igas vanuserühmas. 5aastaste seas sealhulgas 15-20% laste hulgas. Aga kuidas toimida ja mida mitte teha? Nõu annab arst-õppejõud Aili Traat.
Nii nagu kogu lapse arengul on eakohased piirid, on seda ka põiekontrollil. Nelja-aastaselt peaks laps päeval kuivade pükstega tualetti jõudma ja viieaastaselt ärkama hommikul kuivas voodis. Kui see nii ei ole, pole lapsed ja nende vanemad süüdi. Öine kuivaksjäämine on keerukas protsess, milles on oma osa pärilikkusel, häiritud ärkamisel, öisel uriinihulgal, põiemahul ja esialgu ka kõrvalisena tunduval kõhukinnisusel. Kuigi aastas taandub 12–15% lastel enurees iseenesest, soovitan mure korral kindlasti nõu pidada oma pereõe või arstiga. Öine voodimärgamine võib olla ka muu haigusega seotud.
Enureesi ravi on meeskondlik tegevus, kus osalevad laps, vanemad ja meedikud. Kõik osapooled on tähtsad! Koos tuleb üle vaadata vedeliku tarbimine – ei aita sellest, kui keelad lapsel õhtul juua, vaid tuleks jälgida, et ta saaks päeval küllaldaselt vedelikku. Vajalik on, et laps päeval regulaarselt ja kiirustamata pissil käiks talle suuruselt sobival potil. Õhtul peaksid nii poisid kui tüdrukud pissima mugavalt istudes. Nende kahe võttega – regulaarse pissil käimise ja päevase küllaldase joomisega – jääbki osa lastest öösiti kuivaks. Kui lapsel on kõhukinnisus, tuleb kindlasti lisaks tegelda sellega.
Kui eelnimetatud võtted ei aita, on vaja ühiselt otsustada ravivalikud, olgu selleks äratusaparaat või tabletid. Enureesi diagnoositakse viie aasta vanusest ja sellest east alates saab määrata tablettravi kas öise uriinihulga vähendamiseks või ka põiemahu suurendamiseks.
Lihtsalt öist äratamist ma ei soovita – voodi võib sel juhul isegi kuivaks jääda, aga lapse üldist kuivaksjäämist see ei kiirenda. Mähkmete ja imavate linade kasutamisel julgustaksin lähtuma enesetundest. Kui öine pissi hulk väheneb, tehke kokkuleppel lapsega mähkmeta öid. Lapse innustamiseks sobib kalendrisse kuivade ööde märkimine ja tunnustamine. Öine kuivaksjäämine võib võtta aega, samuti toimiva ravi leidmine, kuid kindlasti tasub selle nimel vaeva näha.