Seksuaalharidus peaks algama juba lasteaias
Seekordse taskuhäälingu külalised on naistearstid ja Tartu Ülikooli Kliinikumi sünnitusabi ja günekoloogia kaasprofessroid Kai Part ja Made Laanpere. Saatejuht Sabina Sägi vestleb nendega kaasamisest ja võrdsusest seoses seksuaaltervisega.
Saatekülalised räägivad seksuaalhariduse arengutest, kuidas hoiakud on aja jooksul muutunud ning mis on olnud nende panus selles. Juttu tuleb ka sellest, mis on endiselt kitsaskohad. Professorid toovad välja, et ehkki seaduslikult on Eestis inimõigused tagatud, näiteks on kõigil õigus konsensuslikule abielule, pole päris elus õigused alati tagatud, näiteks kehalise puutumatuse ja seksuaalvägivalla kontekstis. Räägitakse ka abordist ning noorte seksuaalelu alustamisest. „Arenenud riikides alustavad noored inimesed seksuaaleluga enam-vähem samal ajal, ükskõik mis selle riigi poliitika on või ei ole,“ tõid nad välja. Ja sestap on oluline, et seksuaalharidusega alustataks võimalikult varakult. „Igasugused survepoliitikad, mis üritavad veenda inimesi lapsi saama või mitte, pole kooskõlas seksuaalõiguse põhimõttega.“
Juttu tuleb ka nõusoleku printsiibist ning mida teha selleks, et see muutuks igapäevaosaks. Ja selleks peavad lapsed juba varakult aru saama, kust peaks jooksma piirid. Ja see omakorda tähendab, et seksuaalharidus peaks alguse saama juba lasteaias . „Nõusoleku seadus on kindlasti miski, mis teeks meie ühiskonda paremaks.“ Saatekülalised arutlevad ka selle üle, mis on soostereotüüpide laastav mõju, millest need alguse saavad ning miks neist ei taheta lasta.