Peatoimetaja veerg | Detsember ehk aeg teha kokkuvõtteid
Proovin aasta lõppedes alati võtta hetke, et mõelda, millised tähtsad tegevused tänavusse aastasse on mahtunud. Igapäevaelu keskel tundub kogu aeg, et päev järgneb päevale nii kiirelt ja aasta ongi läbi. Kui aga tagantjärele hakata meenutama, mis sel aastal kõik juhtus, siis ega ta nii lühike polnudki.
Vaieldamatult kõige suurem saavutus meie peres oli esimese tütre põhikooli lõpp ja gümnaasiumisse astumine. Sellest aastast jääme kindlasti veel pikalt rääkima. Ühtpidi uhkustunde ja rõõmuga, sest ta alustas õpinguid ihaldatud koolis, ent teisalt ka valu ja raskusega, sest sisseastumiskatsete periood oli nii palju raskem, kui oleksime iial osanud oodata. See oli proovikivi nii talle kui mulle – kuidas ise pingele vastu pidada ja samas last toetada? Ega ma lõpuni sellele vastust ei leidnudki. Ometi õpetas see mind olema lapsevanemana mõistvam.
Ka Pere ja Kodu lugejahuvi kokku võttes näen, et gümnaasiumisse sisseastumise teemad läksid paljudele korda. Seda nii praktilise poole kui ka vaimse tervise hoidmise küljelt – õrnas eas noortele on katsetelt katsetele jooksmine tohutu katsumus eelkõige psühholoogiliselt. Eriti kui juhtub tulema negatiivseid vastuseid, mis korrutavad teismelistele, et nad pole piisavad. Kindlasti pakume neis teemades tuge ja märkamist ka uuel aastal.
Läbielatu kirjapanek pakub teraapiat rääkijale ja lohutust lugejale.
Teise teemana näeme, et ootasite väga meilt selgust seaduste lahtimõtestamisel. Perekonnaseaduse keerukad nüansid ja hüvitistest sotti saamine on paras pähkel ja siingi jätkame oma parimate spetsialistidega koostööd, et igale perele asi selgemaks teha.
Ja muidugi kogemuslood! See on see, mis loob õlg õla kõrval tunde ning annab teadmise, et sa pole oma murega üksi. Heameel on iga kord, kui lapsevanemad võtavad meie toimetusega ühendust ning soovivad oma lugu jagada. Tänutunde tekitab teadmine, et enamasti on see kantud soovist teisi samas olukorras kannatajaid toetada. Aga vähem oluline pole teraapia, mida läbielatu kirjapanek selle rääkijale endale annab.
Kui sina või su pere on läbi elanud midagi tavapäratut – olgu selleks keeruline sünnitus, haruldane haigus või lasteaia, kooli, suhetega seonduv – ning arvad, et sellest lugemine võiks kellelegi teisele tuge pakkuda, siis anna meile sellest teada. Kogemuslood on sageli teistele lapsevanematele parimaks lohutuseks.
Detsembriks soovin kõigile aga rahulikku pühadeperioodi ning võimalust aasta lõpus võtta rohkem kvaliteetset aega perele ja iseendale.