Kuuske on lubatud riigimetsast tuua neist kohtadest, kus tal pole lootust suureks kasvada: teede ja kraavide servadest, elektriliinide ning vana metsa alt.

Kuuske ei tohi võtta metsanoorendikust ega kaitsealalt. Metsanoorendiku tunneb ära selle järgi, et puud on korrapäraselt hooldatud ja enamasti ühekõrgused. Kaitsealad on riigimetsa kaardil pruuni tooniga välja toodud ja piiritletud ning ka looduses valdavalt siltidega tähistatud.

RMK mobiilirakendusest ja kodulehelt www.rmk.ee/kuuseke leiab abistava veebikaardi, mis positsioneerib kuuseotsija asukoha ning näitab lähimaid kohti, kust jõulupuud võib langetada.

Kuuse eest tuleb maksta enne selle maha võtmist, tasudes mobiili- või pangamaksega. Makse tegemist tõendav SMS või maksekorralduse kinnitus peaks metsas juba kaasas olema.

Kuni meetrine jõulupuu maksab 3 eurot, 1–2-meetrine 8 eurot ning 2–3-meetrine 13 eurot. Osta saab ka kõrgemaid kuuski, mille hinnad on välja toodud RMK kodulehel.

RMK jätkab traditsiooni ja kingib riigimetsast toodud jõulupuu asenduskodudele ning mitmetele ühiskondlikele institutsioonidele.

Kuuske valides järgi lihtsaid reegleid:

  • Riigimets, kust võid oma jõulupuud otsima minna, on tähistatud kaardil tumerohelisega. Kaitsealad on märgitud pruuniga, sealt jõulupuud võtta ei tohi. Heleroheline on eramets, sealt tohib kuuske tuua vaid kokkuleppel omanikuga. Sinisega on kaardile kantud elektriliinid, mille alt võib samuti kuuske valida.

  • Võta puu vaid sealt, kus tal ei ole lootust suureks kasvada: teede ja kraavide servadest, elektriliinide ning vana metsa alt.

  • Keelatud on jõulukuuskede raiumine metsanoorendikust.

  • Jõulukuuske ei tohi võtta kaitsealalt.

  • Elektriliinide alt kuuske valides jälgi, et puulatv oleks elektriliinist vähemalt 3 meetrit madalam. Elektriliini läheduses liikudes ole tähelepanelik, et torm poleks liinijuhtmeid maha murdnud.

Puu eest hoolitsemine

  • Kui oled puu metsast koju toonud, aga ei plaani seda veel kohe ehtida, hoia kuuske jahedas kohas, näiteks rõdul või garaažis. Nii ei jõua soojus teda kahjustada ja puu püsib kauem värske.

  • Ära unusta, et kuusk vajab värskuse säilitamiseks vett. Kuusetüve lõikepind peab olema kogu aja vees, sest kuivale jäädes moodustub kuuse alla kuivanud mahlast kork ning puu ei võta enam vett sisse ka siis, kui nõu uuesti veega täita.

  • Kui niisugune õnnetus on juhtunud, tuleb kuusepuu jalast välja võtta ja lõigata tüvi paari sentimeetri jagu lühemaks. Tasub ka arvestada, et esimesel ööpäeval vajab jõulukuusk vähemalt kaks liitrit vett, edaspidi kulub umbes liitrijagu vett päevas.

  • Ideid kuusepuu ehtimiseks leiad siit.

Jaga
Kommentaarid