JURIST VASTAB | Kuidas saada kätte kohtu poolt välja mõistetud elatis, kui vanem seda maksmast keeldub?
Lugeja küsib:
„Meil on endise elukaaslasega kaks last, 5aastane poeg ja 8aastane tütar. Läksime lahku kolm aastat tagasi. Mõlemad lapsed jäid minu juurde elama ja isaga suhtlevad ühel-kahel nädalavahetusel kuus. Meie kooselu lõppedes läksid omavahelised suhted üsna pingeliseks. Pidin elatise saamiseks kohtusse pöörduma ja kohtulahendiga mõisteti mõlemale lapsele välja elatis tolleaegses miinimumsummas. Praegu on see summa 292 eurot ühe lapse kohta. Nüüd aga laste isa teatas, et tema enam mulle selles summas elatist maksta ei kavatse, sest tal on endal ka suured kulud ja vaevalt laste peale üldse nii palju lähebki. Viimased kuud on ta maksnud mulle 100 eurot lapse kohta, mis aga ilmselgelt poolt laste ülalpidamiskuludest ei kata. Ma ei saa sellise summaga kuidagi nõustuda, mis võimalused mul üldse on temalt elatusraha kättesaamiseks?“
Jurist vastab:
Alustame sellest, et kohtulahend, millega elatis lastele välja mõisteti, on täitedokument. Täitedokumendiks on selline dokument, mis allub kohesele sundtäitmisele. Lisaks kohtulahendile on selliseks dokumendiks ka näiteks notariaalses vormis elatise maksmise kokkulepe, kuhu on lisatud klausel kohesele sundtäitmisele allumise kohta.
Juhul, kui täitedokumenti rikutakse, on võimalik uuesti kohtusse pöördumata algatada kohtutäituri poole pöördudes täitemenetlus.