JURIST VASTAB | Laste kulud on aastatega tunduvalt kasvanud, nende isa keeldub elatissumma muutmisest. Kas ja mida ma teha saan?
Lugeja küsib:
Mul on 16aastane poeg ja 12aastane tütar. Kooselu laste isaga lõppes, kui tütar oli vaevu kahene. Kohtu kaudu lasin laste isalt mõlemale lapsele välja mõista elatisraha 160 eurot, kokku 320 eurot.
Kümme aastat tagasi vastas summa laste ülalpidamiskulude suurusele. Elasin vanematega, seega eluasemekulusid praktiliselt ei olnud. Toit oli väga palju soodsam ja laste kulud üleüldiselt väiksemad – mõlemad käisid alles lasteaias.
Nüüd ei tule ma sellise rahaga kuidagi toime – üürin korterit, mõlemad lapsed käivad trennides ja riidedki on teismelistele nii palju kallimad kui väikelastele. Olen proovinud laste isaga rääkida, kas ta oleks nõus edaspidi tasuma elatist vähemalt seadusega paika pandud miinimummääras, kuid saanud eitava vastuse. Ta raiub, et temalt on kohtu kaudu elatis välja mõistetud ja selles summas kavatseb ta maksta kuni laste täisealiseks saamiseni. Kas nii ongi või saan kuidagi elatisraha suurust muuta?
Olenemata sellest, kas elatis on välja mõistetud konkreetses summas või seadusjärgses elatismääras, võib juhtuda, et elatis ei vasta ühel hetkel enam lapse igakuiste püsikulude suurusele. Lapsed ju kasvavad ja nende vajadused tihti koos nendega.
Arusaadavalt kasvavad ka lapse eluasemele tehtavad kulutused, kui näiteks ema elab pärast lahku-minekut algul tasuta vanavanemate eluruumides, kuid seejärel kolib isiklikule üüritud pinnale. Seega võib last kasvatav vanem leida end äkki olukorrast, kus lahus elava vanema makstav elatisraha katab vaid osakese lapse vajadustest. Sellises olukorras tuleb last kasvataval vanemal kanda lapse ülalpidamiskuludest märkimisväärselt suurem osa, kuid see ei ole õiglane.