Muret tekitav üleskutse sotsiaalmeedias: tüdrukuid innustatakse 24.04 endaga nuga kaasas kandma
Mõned aastad tagasi alguse saanud libauudis on tekitanud üleilmset paanikat ja jõudnud otsapidi ka Eestisse. Sotsiaalmeedias ringlevad seetõttu videod, kus külvatakse hirmu ja soovitatakse tüdrukutel end nugadega varustada.
Sotsiaalmeedias, eeskätt TikTokis, viidatakse 24. aprillile, kui „vägistamispäevale“. See sai väidetavalt alguse aastal 2021, kui grupp mehi tegi video väites, et sel kuupäeval on naiste vägistamine seaduslikult lubatud ja jagasid ka nõuandeid, kuidas seda paremini läbi viia.
Miks väidetavalt? Ei TikTok ise ega mitmed suured Ameerika uurivad ajakirjanikud pole suutnud vastavat videot tuvastada. Seega ei oska keegi kindlalt öelda, kas taoline video ühel hetkel ka päriselt eksisteeris või sai linnalegend alguse mingil muul moel.
Kindel on aga see, et kuskilt sai see siiski alguse ja enne kui keegi jõudis silmagi pilgutada, täitus sotsiaalmeedia hirmuga. Vanematel soovitati oma tütred sel päeval koolist koju jätta, naistel soovitati üksinda mitte liikuda. Hoiatavad ja hirmutavad postitused hakkasid liikuma nagu kulutuli. Tihti ilma, et keegi üldse teaks miks. Ja igal aastal on teema aprillis uuesti päevakorda tulnud.
Sel aastal ringlevad vastavad hoiatused ka eestikeelsetel sotsiaalmeediakanalitel. Asi on läinud nii kaugele, et tüdrukutel soovitatakse sel päeval endaga kaasas kanda nuga. Oluline on rõhutada, et lapsevanemad peaksid tundma huvi selle vastu, mis sisu lapsed sotsiaalmeedias tarbivad. Säärase sisu nägemine võib mõjuda hirmutavalt ja segadusse ajavalt ning tekitada lapses üleliigset ärevust. Ja kuigi allikakriitilisemad täiskasvanud suudavad läbi hammustada, et kogu aktsioon liigitub fake news alla, võib siiski leiduda ka noori, kes leiavad sellest hoopis ideid. Seega ei: 24. aprill ei ole vägistamispäev, ei ükski kuritegu, sh. naistevastane, pole sel päeval lubatud.
Siinkohal on tähtis, et vanemad, kes teavad, et nende lapsed TikTokis palju aega veedavad, selgitaksid neile, kuidas selline üleskutse tekkinud on. Alati on hea oma lapsele, olenemata soost, ka selgitada teiste inimeste ja nende piiride austamist ning vägivalla, sh. seksuaalvägivalla väga raskeid tagajärgesid. Kuigi lapsed pole alati väga altid jagama, mis sisu neile internetis ette satub, on meie ülesanne proovida ise huvi üles näidata, et tekitada lapses usaldus, et ta muret tekitavast sisust ise teada annaks.