Vaktsineerimine aitab ohtlike nakkushaiguseid eemal hoida

Lastearst dr Reet Raukas paneb lapsevanematele südamele, et riiklikust vaktsineerimiskalendrist kinni peetaks ning vajalikke vaktsineerimisi mõjuva põhjuseta edasi ei lükataks. „Haiguse ennetamine on alati ohutum ja parem, kui riskida nakatumisel haiguse tõsiste tagajärgede ja tüsistustega. Soovitame kõigil lapsevanematel vaadata koos oma perearsti või pereõega üle, milliste vaktsiinide tegemine kas pandeemia või mõne muu põhjuse tõttu edasi lükkus või ära jäi ning teha need esimesel võimalusel,“ ütles dr Reet Raukas. „Tänu vaktsineerimisele ei ole me mitmeid lastele väga ohtlikke nakkushaigusi Eestis ammu näinud ja kõik soovime, et see nii ka jääks.“

Riikliku immuniseerimiskava eesmärk on tagada laste ja noorukite õigeaegne vaktsineerimistega hõlmatus. Selleks hangib riik kõik kavas ettenähtud vaktsiinid.

Oht uuteks haiguspuhanguteks

Eestis võimaldatakse tasuta vaktsineerimist lastele ja noortele tuberkuloosi, B-viirushepatiidi, rotaviirusnakkuse, difteeria, teetanuse, läkaköha, punetiste, leetrite, mumpsi, lastehalvatuse, HPV ja b-tüübi hemofiilusnakkuse vastu. Täiskasvanuid vaktsineeritakse difteeria-teetanuse vastu iga kümne aasta tagant. Samuti võimaldatakse tasuta gripivaktsiini riskirühmadele, sh kuni 7-aastastele lastele.

Eesti laste hõlmatus riikliku immuniseerimiskava vaktsineerimistega on Terviseameti andmetel viimastel aastatel järsult vähenenud. WHO soovitusliku 95% asemel on Eestis mitmete vaktsineerimistega hõlmatus juba 70% piirimail. Ekspertide hinnangul tähendab see tõsist ohtu uute haiguspuhangute tekkeks.

Oma lapse vaktsineerimiskalendrit näeb siit: www.vaktsineeri.ee/laste-vaktsineerimine 

Jaga
Kommentaarid