Aastane säästmiseksperiment | „Esmalt tahaks kindlustada enda tagala ning seejärel toetada laste haridusteed ja iseseisva elu algust“
Perekond Kruusmannid, kes osalevad Kogumispäeviku suures eksperimendis ja õpivad aasta aega rahatarkust, suutsid aprillis 3800-eurose netosissetuleku juures säästa 800 eurot. „Aprillis olid kulutused veidi suuremad, kuna tarvis oli osta koju vajalikke esemeid ning värskendada ka laste garderoobi, kes oma riietest kibekiirelt välja kasvavad,“ ütles pereema Marta. Samas lubas pere endale ka väljaskäike - käidi rohkem ujumas, lastega linnutalus ja lähedaste juures grillimas.
Möödunud kuu ülesandena pidi pere tutvuma lastele raha kogumise ja investeerimisega. Swedbanki rahaasjade Teabekeskuse juhi Mari-Liis Jäägeri sõnul on võimalusi, kuidas lastele raha koguda, väga palju. „Lastele on pangakontot, kuhu raha kanda ja hoiustada või kust investeerida, võimalik avada juba sünnihetkest. Samas eelistavad osa vanematest koguda lastele raha enda investeerimiskonto kaudu või III pensionisambas,“ ütles Jääger.
Just viimase kasuks otsustasid ka Kruusmannid. „Leidsime elukaaslasega, et esialgu oleks mõistlik ära kasutada riigipoolsed soodustused ehk alustame III pensionisambasse investeerimisega. See tundub hea variant - investeeritud summalt saab tulumaksu tagasi, mis annab meile võimaluse saadud raha uuesti edasi investeerida,“ selgitab Marta, kelle eesmärk on esmalt kindlustada enda tagala ning seejärel jõuda investeerimisega nii kaugele, et toetada laste haridusteed ja iseseisva elu algust.
Lastele ta eraldi pangakontosid veel avama ei tõtta. „Nad on nii väikesed. Kui nad kasvades hakkavad rohkem huvi tundma rahamaailma vastu, siis avame kindlasti neile eraldi kontod, et nad saaksid teha esimesi katsetusi oma rahaga,“ sõnas Marta.
Rahatarkus algab väikestest sammudest
Sõltumata otsusest lastele pangakontosid veel mitte avada, on pereema saanud häid nõuandeid rahatarkuse õpetamisest Kogumispäeviku liikmetelt. „Me oleme koju ostnud erinevaid raamatuid nagu „Raha küsimused?“, „Minu esimene raha“ ja „Tom õpib rahamängu“. Vanema lapsega oleme väiksest saati teinud nii, et kodus oleva taara aitab tema ära viia ning saadud tulu on tema raha. Eks see vahva ole näha, kuidas kolmeaastane poes oma taskurahaga toimetab,“ tõi Marta näiteks.
Rahateemad pole Kruusmannide jaoks enam võõrad. „Me tõesti ei ole investeerimisega varem kokku puutunud, kuid hetkel on huvi selle vastu suurem kui kunagi varem. Kuulame taskuhäälinguid, riiulis ootab „Investeerimine võhikutele“ raamat ning jälgime erinevaid Eesti rahatarkuse sisuloojaid,“ sõnab Marta, kes väga tahaks avada ka investeerimiskontot, kuid teab, et hetkel on selleks veel vara. „Me pole siiani esimest sammu investeerimises teinud, kuid kohe-kohe teeme ka selle ära. No valetan - esimene samm oli kolm aastat tagasi, kui tegime esimese investeeringu III pensionisambasse, et soovi korral osa saada soodsamast III sambast väljumisest. Teine samm oleks nendesse nüüd igakuiselt panustada.“