Basseinid ja veekeskused on toredad, aga rannailmu ei maksa raisku lasta. Seega proovige sel suvel ujuda vähemalt kahes veekohas. Boonuspunkte saab siis, kui need veekogud asuvad erinevates maakondades. Vee äärde minekuks on hea kaasa haarata pall, kaardimäng või mõni raamat, et kõigil pereliikmetel oleks meelepäraseid tegemisi.

Enne veekogu juurde minekut veendu, et rannas lehvib roheline lipp – see näitab, et vesi on puhas ja ujumine ohutu. Rannailma ja veeohutust saab kontrollida näiteks veebilehelt www.ilm.ee.

2. Käi vähemalt ühel tasuta kontserdil või üritusel

Suvel toimub Eestis palju kontserte ja üritusi, millel osalemine on priipiletiga. Näiteks kultuuripealinna Tartu programmis on terve aasta üritustega täidetud ja midagi sobivat leiab igaüks. Tartu 2024 üritustega saad lähemalt tutvuda kultuuripealinna veebilehel ja filtrina märkida just tasuta üritused.

Juuli alguses võib sattuda Oiu sadamasse Sisevete festivalile Mari Jürjensit kuulama. 9. ja 10. augustil toimub Paides traditsiooniline Arvamusfestival, kus tegevust jagub ka pere kõige pisematele. Pealinnas saab 11.–14. juulini nautida Merepäevi, kus esinevad kuulsad artistid ja bändid. Kindlasti toimub igas Eesti otsas ka 31. augustil tasuta sündmusi, sest siis tähistatakse muinastulede ööd.

Selleks, et tasuta sündmusi mitte maha magada, tasub kontrollida oma kodukoha sündmuste kalendrit ning hoida pilk peal ka Facebooki sündmustel.

3. Nädalas korra trenni – tasuta

Selleks, et tervisele veelgi enam pai teha, tasub üles otsida terviserajad, jõulinnakud ja muud tasuta sportimisvõimalused.

Paljud linnad on andnud koolistaadionid selleks suveks kõigi huviliste kasutada, näiteks Tallinna staadionite nimekirja leiab siit. Kuigi jalgpalli EM võib nii mõnegi juuli keskpaigani teleka ette naelutada, siis staadionitel saab ise jalgpalli mängida, joosta ja hüpata. Jõulinnakutes võib teha jõutreeningut värskes õhus –hea võimalus ka oma spordiklubi kuutasudest puhkus võtta.

Kelles peitub aga matkasell või plaanib perega ette võtta pikema ööbimise looduses, saab häid ideid RMK lehelt.

4. Igakuised kodused kultuuriõhtud

Korralda kord kuus kodus kinoõhtu või raamatuklubi kogunemine. Näiteks vaadake mõnda Eesti filmi, mis on Jupiteri või ERR-i valikus vabalt kättesaadav, ning arutage näitlejate, ajaloo või filmi sündmustiku üle. Kui teha veidi ümberkorraldusi, võite ühisvaatamise kolida aeda või tuppa, kus muidu filme ei vaadata.

Perekondliku raamatuklubi raames võite aga kuu alguses kokku leppida raamatu, mille kõik läbi loevad. Kuu lõpus arutlege üheskoos, mis elamusi teos pakkus. See on hea võimalus ise mõni oma lapsepõlve lemmikraamat taas üle lugeda ja lapsel kohustusliku kirjanduse nimekirjaga algust teha.

Kui endal pole mahti lugeda, siis ka raamatukogud korraldavad lastele ja noortele tasuta raamatuklubisid. Näiteks Tallinna Keskraamatukogu ootab kõiki kuni 13-aastaseid lapsi kaasa lööma suvises lugemisprogrammis „Suvi raamatuga.

Ürituste ideede väljamõtlemise ja korraldamise võib pereliikmete vahel ära jagada.

5. Uued retseptid, kus vähemalt üks komponent on enda korjatud

Suvel valmivad järjest marjad, köögiviljad, seened ja muu hea-parem. Kui endal või sugulastel pole aeda, kust värsket kraami koguda, siis leiab seda ka metsast. Näiteks võiks planeerida marjade, seente või muu korjamise nädalavahetustesse. Nii saab lastele õpetada taimeliike, aga ka seda, kuidas neist hiljem süüa teha. See on eriti väärtuslik, kuna toiduainete hinnad on endiselt üsna krõbedad ja suvel tuleb niigi ootamatuid kulutusi ette.

Preemiapunkte saate, kui kaasate kokkamisse ka vanavanemad või muud sugulased.

6. Leiutajateküla projekt olemasolevatest materjalidest

Suvi on parim aeg, et teha viimaks teoks mõni projekt, mis on pikalt oma aega oodanud. Selle asemel et kerget kõpitsemist vajav mööblitükk välja vahetada või palgata keegi aknaid pesema, saab selle perena koos ette võtta.

Võimalik on ka ise proovida teha olemasolevatest materjalidest mõni mänguasi, mida laps väga osta on tahtnud. Olgu selleks siis pehme kaisulooma heegeldamine, lauamängu meisterdamine, liivakasti ehitamine – uuskasutusprojekte on seinast seina ning nende jaoks leiab internetist palju juhiseid ja inspireerivaid videoid.

Jaga
Kommentaarid