Sünnituse esilekutsumine: millal ja millist meetodit kasutatakse, kas esilekutsumise põhjuseid saab ennetada ja millised on riskid?
Mõnikord saab ema enne sünnituse loomulikku algust teada, et on vajadus meditsiiniliselt sekkuda ja sünnitus esile kutsuda. Sünnituse esilekutsumise kohta on enne haiglasse minekut kindlalt teada vaid üks: sünnitus ei alga ise. Selleks on alati meditsiiniline põhjus, pelgalt ema soovi peale seda ei tehta. Millised on sünnituse esilekutsumise moodused ja mis juhul seda tehakse?
Nii nagu on sünnituse esilekutsumise põhjuseid mitmeid, on ka meetodeid mitmeid. See, millise meetodi kasuks otsustab arst, sõltub emast ja lapsest, sest iga olukord on unikaalne. Sünnituse esilekutsumisega seotud küsimustele vastas Pelgulinna Sünnitusmaja Naistekliiniku ülemarst Piret Veerus.
Millised on enamlevinud põhjused esilekutsumiseks?
Enamlevinud põhjused sünnituse esilekutsumiseks on ema rasedusaegne suhkurtõbi, kõrge vererõhk või preeklampsia, sünnituseelne lootevee puhkemine, kaksikrasedus, loote kasvupeetus, ülekantud rasedus, reesuskonflikt, vähe- ja liigveesus. Põhjuseid on veelgi, kuid need on sagedasemad.
Indutseeritud sünnituste osakaal kasvab kogu maailmas. Eestis oli 2023.aastal indutseeritud sünnitusi 29,8%, Soomes 36,2%. Seega umbes kolmandik sünnitustest on esile kutsutud.
Kas neid põhjuseid on võimalik rasedal ise ennetada?