Teismelise aus ülestunnistus: olin 13, kui oma esimesed triibud tõmbasin
Pole saladus, et narkootikumid levivad nii noorte kui ka täiskasvanute seas üha enam. Tervise Arengu Instituudi uuringute järgi on 31% Eesti noortest vanuses 14−18 aastat tarvitanud mõnd narkootikumi, neist 75% on teinud seda korduvalt. Kutsusin vestlusringi kolm noort, et uurida, mida nemad sõltuvusainetest arvavad.
Oskar (17), Reelika (17) ja Saskia (16) on kõik normaalse õppeedukusega noored, kel suhted vanematega head. „Olen vanematega nüüdseks juba suhtlema õppinud ja draamadest välja kasvanud,“ ütleb Oskar ning teised kinnitavad, et nemadki on sarnases seisus. Hinnete poolest ei pürgi keegi neist medalit püüdma, kuid vähemalt kolm on igas aines käes. Kui Oskar ja Reelika õpivad gümnaasiumis, siis Saskia läks pärast põhikooli kutsekasse. Oskar on pärit Tallinnast, Saskia Tallinna lähedalt ning Reelika Kesk-Eesti väikelinnast.
Kui palju teie koolides narkootikumitarvitajaid on?
S: Meie lennust teevad umbes pooled mõnda narkootikumi. Tehakse nii savu kui LSDd ja amfetamiini. Mõnda aega tagasi oli juhtum, kus kooli WCsse olid narkootikumid peidetud. Mitmel oli korralik ehmatus, kui ükspäev koolimajas koer oli, kardeti, et tegu on narkokoeraga. Õnneks ei olnud.
R: Põhikoolis ikka paljud meist tarvitasid vähemalt mõnda narkootikumi. LSDd ja kanepit peamiselt. Gümnaasiumis tarvitatakse palju vähem, kuid kanepisuitsetajaid on siiski. Naljakas on see, et gümnasistid vahepeal ostsid savu põhikooliõpilastelt.