PODCAST | Kuidas oma lapsega seksist rääkida? „Ennast ebamugavalt tunda on inimlik“
Seekordses podcasti episoodis on külas seksuoloog Kristina Birk-Vellemaa. Uurisime temalt, kuidas saada hakkama ebamugavustundega, mis tabab kui teismelisega seksist rääkida ning kuidas ja millal üldse seksuaalkasvatusega algust teha.
Instagrammi konto @s3kspositiiv konto taga olev Kristina on veendunud, et seksuaalkasvatus hakkab peale sisuliselt sünnist saati. „See on nii kõikehõlmav,“ tõdeb ta, et kõik algab juba sellest, kas laps saab beebina piisavalt lähedust ja austavat suhtumist. Vanematele toob paratamatult enim ebamugavust aga juba teismeeas lastega rääkimine. „Ideaalis võiks see olla orgaaniline teema kõikide teiste teemade seas,“ tõdeb spetsialist, et see on nii muidugi ideaaljuhul. Ja kuigi üha enam on muutust ühiskonnas tunda, siis igas peres see veel kindlasti nii ei ole. „See ei ole ka miski, mille pärast tunda, et oled läbikukkunud,“ kinnitab ta kõikidele vanematele, et on arusaadav, kui teemaga kaasneb palju ebamugavust.
„Teismelised ei tunne puudust sellest, et vanemad ei anna neile faktiteadmisi,“ möönab naine oma kogemuse põhjal noorte koolitajana, et seda infot saavad noored ka koolist või internetist. „Pigem tuntakse puudust vanema valmisolekust kuulata ja olla valmis neil teemadel rääkima“. Kristina toob välja, et oluline roll on aga kindlasti turvalise eeskuju loomisel. Podcastis kuuled veel ka palju raamatusoovitusi ja mõtteid, mida pidada silmas lapse seksuaalkasvatuse teekonnal.