Sõprus ja perekondlikud suhted ei ole pelgalt sõnad ega ka üksnes minevikule tuginevad seosed. Need peaksid tähendama vastastikust hoolivust ja toetust, eriti olulistel hetkedel ja eluperioodidel. Rasedus on kindlasti üks nendest. Inimesed, kes ei küsi, kuidas emal või lapsel läheb, võivad näidata oma tegevusetusega, et suhe emaga on neile tähtsusetu.

Selleks, et lapsega tõeline side luua, on oluline luua side tema vanematega, eriti emaga. Ema on see, kes on lapsele kõige lähemal ja kes hoolitseb beebi heaolu eest alates hetkest, mil ta kõhus kasvama hakkab.

Nii füüsiliselt kui ka psühholoogiliselt võib rasedus olla äärmiselt väljakutsuv periood, mille jooksul lähedaste toetus ja hoolimine on eriti väärtuslikud. Kui keegi, kes peaks olema sõber või pereliige, ei võta vaevaks raseduse ajal sinu ja lapse heaolust otse huvi tunda, siis see võib näidata sügavamaid probleeme. Põhjuseid, miks selliste inimestega pärast oma rasedust pigem on mitte soovitatav sidet otsida või neid oma lapse ellu integreerida on mitmeid:

1. Emotsionaalne kättesaamatus – märk madalast empaatiavõimest

Paljud inimesed, kes ei oska või ei taha lähedaste jaoks raskel perioodil kohal olla, näitavad sageli vähest empaatiavõimet. Psühholoogiliselt on teada, et empaatiapuudus võib muutuda probleemiks eriti siis, kui elus kerkivad esile väljakutsed ja muudatused. Inimesed, kes ei pööra tähelepanu teise inimese vajadustele raskes olukorras, ei pruugi tulevikus olla usaldusväärsed toetajad. Selline emotsionaalne kättesaamatus võib viia selleni, et emad tunnevad end üksi isegi siis, kui neil on ümber inimesi.

2. Vähene usaldusväärsus kriitilistes olukordades

Kui keegi ei suuda olla olemas raseduse ajal – mis on üsna konkreetne ja piiratud periood – siis on ebatõenäoline, et see inimene on toeks ka muudes kriitilistes olukordades. Lähedane, kes pole valmis sind toetama raseduse ajal, ei pruugi olla usaldusväärne ka hiljem lapse kasvatamisel või muudes eluraskustes.

3. Lapse ja ema suhte kahjustamine – lähedaste pereliikmete emotsionaalne tervis mõjutab last

Kui ema tunneb end raseduse ajal hüljatuna, mõjutab see ka lapse heaolu. Psühholoogid on leidnud, et ema emotsionaalne seisund raseduse ajal mõjutab lapse arengu eeldusi, sh lapse rahulikkust ja stressitaluvust. Lähedaste toetuseta emad kannatavad sagedamini ärevuse ja kurbuse käes, mis võib mõjutada lapse arengut ja emotsionaalset turvatunnet.

5. Kahjulik eeskuju lapsele – kehvad suhtemustrid

Lapsele pakub parima suhtemudeli stabiilne, tervislik suhe, mis põhineb vastastikusel austusel ja hoolivusel. Kui aga ema laseb enda ümber olla inimestel, kes pole valmis panustama ja olema emotsionaalselt kohal, võib see lapsele anda edasi mustri, kus ükskõiksus ja hoolimatus on „normaalsed“ suhtemustrid. Juba noores eas hakkab laps tajuma, kuidas ema suhteid loob ja millised inimesed teda ümbritsevad.

Hoolimine on suurim kingitus

Elu on liiga lühike ja väärtuslik, et pühendada oma energiat ja emotsioone inimestele, kes ei oska või ei soovi olla kohal tähtsatel hetkedel. Saad hoopis olla südamest tänulik kõigile, kes küsivad, kuidas sul või su lapsel läheb, kes on olnud valmis kuulama, muret tundma, koos rõõmustama ja mõistma, kui keeruline see teekond vahel võib olla. Kohalolek, hoolivad sõnumid ja julgustavad sõnad on võimsad ja tugevdavad, pakkudes ühele elu kandavle emale kindlustunnet ja soojust.

Need inimesed, kes võtavad aega oma rasedaid sõpru või pereliikmeid toetada, annavad neile suurema kingituse, kui nad ise aimata oskavad. See tugi loob tugeva aluse, mis aitab emadel end enesekindlamalt tunda ja valmistuda uue elu vastuvõtmiseks. See on tõeline sõpruse ja perekonna märk – mitte pelgalt nimi, vaid päris tegu. Emadus on aeg, mis vajab mitte ainult vastutustunnet, vaid ka tugevat toetavat võrgustikku. Need, kes ei soovi olla osa sellest võrgustikust raseduse ajal, ei pea olema osa sellest hiljemgi.

Jaga
Kommentaarid