Veel jõuad! 11 ägedat ideed koos õpetustega, et lapsele vahva ja magusavaba advendikalender meisterdada
Pühade ajal voolab magusat sisse uksest ja aknast. Otsisime sulle välja vahvad ideed, mis annavad vaheldust kommidest advendikalendrile. Kõik on kodus lihtsa vaevaga meisterdatavad ning pakuvad lisaks põnevale sisule ka silmailu.
Alustame välimusest – siin on sulle 11 ideed, kuidas kalender valmis meisterdada. Artikli teisest otsast leiad mõtteid, millega kalender täita.
Kui kalendrimõte valmis, on aeg otsustada, millega see täita. Siin on sulle 15 lahendust, millega võid täita terve kalendri või hoopis erinevaid mõtteid kombineerida.
Lugemiskalender
Lugemiskalendri igas aknas ootab last väike jutuke või muinasjutulõik, mida lugeda. Kalendris võib lahti rulluda üks pikk lugu, mis on jagatud 24 osaks, või olla igaks päevaks eriilmeline lühike lugu. Mõned vanemad on lugemise kalendriks kasutanud ka hoopis raamatukoguraamatuid.
Puslekalender
Kui laps on suur puslefänn, on hea mõte teha talle puslekalender. Jaota pusletükid nädala või lausa 24 päeva peale selliselt, et igal päeval saab ühe või mitu tükki suuremast puslest. Nii saab ta igal päeval põnevusega oodata ja arutleda, mis pildile veel lisanduda võib ning kui suur pusle lõpuks olema saab.
Legokalender
Kui sinu lapsele meeldib legodega mängida, on hea plaan, kui ostad kalendri tarbeks ühe suurema legokomplekti, mille laps jupi kaupa päev-päeva haaval kätte saab. Nii püsib ka põnevus, mille ta jõuluõhtuks kokku saab.
Loomafiguuride kalender
Loomafiguurid pakuvad lõputult võimalusi vahvateks mängudeks ning on sealjuures ka harivad. Kui igal päeval ootab last üks figuur, saab jõuluõhtuks kokku asjalik kogu. Paljud poed müüvad loomi suuremate komplektide kaupa, mis teeb loomakeste ostmise ka rahakotisõbralikuks. Hea mõte on mõnele päevale lisada õppekaardid, raamat või ka kodus prinditud infolehed loomade kohta.
Mänguköögi-kalender
Kui plaanite lapsele jõuludeks kinkida mänguköögi, võib olla tore mõte, kui kalendris ootab last iga päev mõni mängukööki sobiv vidin, olgu selleks pott, kulp, pajalapp või mängupuuvili. Nii on kõik tarvikud selleks ajaks olemas, kui köök lõpuks saabub. Samasugust süsteemi saaks kasutada ka näiteks nukumajaga.
Autofänni kalender
Kui laps on suur autofänn, võib kalender anda lapsele jupikaupa tükid garaaži ehituseks. Ole leidlik ning pista mõneks päevaks kalendrisse mudelauto või rajalainedus.
Superkangelaste kalender
Superkangelaste teemalisi kalendreid on kaubanduses mitmeid, kuid neid võib teha ka ise. Lisa igahommikusse taskusee mõni superkangelastega meene, näiteks:
• Superkangelase figuur
• Lemmiktegelase mudelauto või temaga kokku käiv aksessuuaar
• Lemmikkangelase pildiga t-särk või sokid
Retseptikalender
Kui sinu lapsele meeldib kokata, võib talle rõõmu tuua retseptikalender, kus iga akna taga eakohane, kiire ja lihtne retsept. See on hea võimalus lapsega koos kokata või hoopis vahelduseks ise lapse tehtud snäkke nautida. Ole leidlik ning lipsa mõneks hommikuks lapsele retsepti asemel põll, taignarull või mõni muu kokkamiseks sobilik tarvik.
NB! Varu aegsasti koju ka vajalikud toiduained, et laps saaks kohe retseptid käiku lasta.
Mõned head retseptinäited:
• Smuuti
Mälestustekalender fotodega
Ilus võimalus aastat meenutada on fotodega täidetud advendikalender, kus iga päev avaneb foto lapse või pere mälestusest, näiteks pilt sünnipäevast või toredast suvepäevast. Nii saavad lapsed meenutada ilusaid hetki ja jutustada seotud lugusid. Viimase päeva taha pane pilet või pääse uue erilise mälestuse loomiseks.
Meisterdamiskalender
Et pime jõuluaeg oleks täidetud loovusega, tee advendikalender, mis pakub iga päev võimalust midagi luua. Täida aknad erinevate meisterduseks vajalike vahendite ning juhistega. Eriti tore, kui võtad ka ise igal päeval hetke, et lapsega koos meisterdada.
Näiteks:
Ühiste tegevuste kalender
Lastele on kõige kallim ühiselt veedetud aeg. Nii koguvad üha enam populaarsust kalendrid, mis pakuvad välja erinevaid ühistegevusi. Kombineeri lihtsamaid, mis võtavad vaid mõne minuti ning aeganõudvamaid nädalavahetusteks.
Mõned näited koostegemiseks:
• Kakao- ja filmiõhtu
• Lumeinglite tegemine
• Kelgutamine
• Ühine piparkookide kaunistamine
• Lauamänguõhtu
• Matk rabas
Nuputamise kalender
Paiguta iga akna taha lapsele mõistatus, ristsõna, sudoku või väike loogikaülesanne. Eriti vahva, kui need on ka jõuludega seotud. Olenevalt lapse oskustest ja huvidest võib seal olla erineva raskusastmega ülesandeid. Jõuluteemalisi sudokusid ja mõistatusi leiad väljaprintimiseks näiteks Pinterestist või guugeldades, lihtsa vaevaga saad ristsõnu tasuta luua näiteks SIIN.
Heategude kalender
Hea võimalus lapsele empaatiat õpetada ning jõuluaega headust luua. Täida kalender erinevate helgete tegudega, et jõuluaega ka andmise rõõmu tuua. Iga akna taha pane väike ülesanne, mille kaudu saab laps teistele rõõmu valmistada.
Mõned näited:
• Ütle kellelegi ilusasti
• Joonista pilt ja kingi see naabrile
• Anneta mõni mänguasi
• Saada kaart kellelegi, kes on pühade ajal üksi
• Tee kingitus kellelegi, kes muidu ehk kingitust ei saaks
Kupongide kalender
Tore võimalus erinevate kalendrite sisu kombineerida annab kupongide kalender. Kupongid võivad olla nii heateoks, ühiseks tegevuseks või ka hoopis sellised, mis annavad lapsele võimaluse ise midagi otsustada või mõnest tüütust kohustusest päevaks vabaneda.
Leidlikud näited:
• Vabastus mõnest kodutööst – näiteks, sel päeval koristavad päkapikud ise lapse toa ära
• Võimalus valida, mida pere täna õhtuks sööb
• Lisaõhtujutt
Looduskalender
Hea võimalus kombineerida nii ühiste tegevuste, loovuse kui ka heategude kalendrit pakub looduseteemaline kalender. Selle kalendri puhul on võimalik igasse päeva panna tegevus või kingitus, mis loodusega seotud.
Näiteks:
• Jalutuskäik pargis või rabas
• Mõnel päeval võib last oodata ka hoopis looduse teemaline raamat või pusle