Miks vaadata koos perega filme? „Hea film ärgitab rääkima, arvamust avaldama ning seal peab olema hea ja õpetlik iva“
Mikk Granström, kahe lapse isa ja noorte- ja lastefilmide festivali Just Film programmijuht avab veidi tausta, mille järgi ta iga aasta filme programmi valib. Ühtlasi räägib mees, milline mõju on lastega koos filmide vaatamisel ning kuidas ühine filmivaatamine võib olla suurepärane kvaliteetaeg perega.
Alustame sellest, milline üldse üks hea perefilm on? Mis omadused tal peavad selleks olema?
Vastus sellele on minu meelest vägagi lihtne: filmis peab olema väga hea lugu, film peab kutsuma esile emotsioone ja tähtis on, et noor vaataja saaks ennast peategelasega samastuda. Kui need tingimused on täidetud, siis võib vägagi kindel olla, et lapsele ja ka lapsevanemale film meeldib.
Kuidas mõjutab peres filmide vaatamine laste arusaama loo jutustamisest ja empaatiast? Kuidas lastega nendel teemadel hiljem vestelda?
Film on väga hea õppevahend, paremat on raske leida. Kõigile meeldib filme vaadata, see on juba hea eeldus, et sealt midagi õppida. Tahaks siinkohal rõhutada üht väga olulist nüanssi, kui peale filmi ei järgne lapse ja tema vanema vahel vestlust, mida filmis nähti, mis oli filmi sõnum, siis võib vägagi kindel olla, et film jääb lapse jaoks pinnapealseks ja õppimist kui sellist ei toimu.
Küsige lapse käest küsimusi peale filmi, need ei pea olema rasked, need ei pea eeldama, et lapsel jäid meelde faktid, pigem olgu kirjeldavat laadi, et laps saaks jutustada ja arutlema hakata. Hea nipp lapsevanematele: vahetage lapsega rollid, laske hoopis lapsel küsida enda käest filmiga seotud küsimusi. Küsimuste koostamine toetab väga hästi õppimist ja võib teinekord isegi vastamisest keerukam olla. Selline rollivahetus võib olla vägagi mõjus ja samas ka väga huvitav.
Millised filmiteemad sinu arvates lähendavad pereliikmeid omavahel?
Kõige olulisemad teemad on just perega seotud teemad. Väikeste inimeste jaoks on kõige olulisem pere. Pere on ühe lapse jaoks terve tema universum ja kui seal on midagi paigast ära, siis tema maailm on lõigatud ja nende tunnetega ei oska laps üksi toime tulla. Ma olen näinud kinos, et kui laps vaatab filmi näiteks sellest, kuidas tuleb tegelasel vahetada elukohta, kuna vanemad on lahutatud, siis mis mured ühte last tabavad. Kinost välja tulles on vanemad tihti näost valged ja avastavad, et nad on jätnud midagi väga olulist märkamata või lapsele selgitamata kogu selles suures ümberkorralduses, mis uue elu alustamisega kaasneb.
Aga muidugi on teisi teemasid, mis ühendavad, näiteks kool, sõbrad, hobid - need lähevad alati korda ja tekitavad arutelusi, empaatiat ja emotsioone nii lapses kui vanemas.
Kuidas võib koos filmide vaatamine aidata peredel avatumalt suhelda ja üksteist paremini mõista?
Siin mängib kindlasti rolli ka filmi valik, sest film ongi siin vestluse algataja, luues mugava viisi ja keskkonna, kuidas arutleda teemal, millest võibolla muul juhul ei kipuks rääkima või avab hoopis mingi uue unikaalse vaatenurga. Vestluse algatamiseks sobib alustada ka lemmikstseenide kirjeldamisega.
Sa oled suure osa oma senisest elust korraldanud noorte- ja lastefilmide festivali Just Film ning valinud sinna erinevatesse programmidesse filme, mis kõnetaks nii lapsi, aga ka peresid. Mille järgi sa valid festivalile peresõbralikke filme ja mida loodad, et pered nendest filmidest koos vaatamisel kaasa võtavad?
Ma olen alati uskunud, et lood ühendavad inimesi, nii suuri kui ka väikeseid inimesi. Filmid toovad inimesi kokku, filmi vaatamine on üks võimalus koos ühiselt üksteise jaoks aega võtta, tänapäeva kiires ja kaootilises maailmas on see väga oluline, et me leiaks teineteisele aega. Kino on selleks suurepärane võimalus.
Olen perefilmide valimisel lähtunud alati sellest, et film ärgitaks rääkima, arvamust avaldama ning lisaks oleks seal ka see hea ja õpetlik iva olemas. See ei tähenda, et filmid peaksid olema igavad või kuidagi erilised ja raskesti mõistetavad, vastupidi hea meelelahutuslik kogupere film võib olla suurepärase sõnumiga, millest laps saab ühtemoodi aru ja vanem teistmoodi, siis ongi oluline rääkida peale filmi omavahel. Uskuge see õpetab lapsele nii palju.
Teinekord räägivad meie filmid ka keerulistest peresuhetest, aga seda läbi laste silmade, sest olgem ausad kõigi kodudes ei ole elu alati lihtne, mis tähendab, et lapsel võib olla selle mõistmine teinekord vägagi keeruline, aga film võib aidata teinekord neid keerulisi teemasid lihtsamalt seletada. Näiteks meenub mul selle aasta programmist kohe üks film „Neoonunelm“, mis just lahkab peresuhteid, läbi lapse silmade.
Kokkuvõttes on minu jaoks oluline, et hea perefilm puudutaks väikese inimese südant ja avaks ka vanemate silmad ja paneks mõtlema sellele, kuidas tema laps võib maailmast aru saada ja seda tunnetada.
Kuidas erineb festivali keskkonnas kogu perega filmi vaatamise kogemus kodus vaatamisest?
Festival pakub minu hinnangul täiesti unikaalset keskkonda koos filmide vaatamiseks. Juba festivalile tulemine on omaette elamus, mõni noorem vaataja tuleb ehk esimest korda ja see omaette on tema jaoks juba põnev. Lisaks näeb filme, mida kuskil mujal ei näe. Aga kui teisest vaatevinklist rääkida, siis minagi mäletan kuidas käisin isaga koos esimest korda kinos „Lõvikuningat“ vaatamas, see jääb meelde, tundub et igavesti. Ma arvan, et koos kinno tulles, me loome lapsega ühiseid mälestusi, emotsioone, aga ka seda kui midagi jääb arusaamatuks, tekib küsimusi, siis loome koos uut teadmist, arutelu, mis õpetab lapsele midagi uut. Ma arvan, et see on suur väärtus.
Kas oled märganud suundi peredele või teatud vanuserühmadele meeldivate filmide osas?
Paljud pered otsivad hoogsaid seiklusfilme, need on Just Filmi kavas täiesti olemas, neis on oma mõte ja usun, et lapsed leiavad selle mõtte sealt üles. Lisaks meeldivad peredele ka multikad, animatsioonid. Mõtlema panevatest teemadest huvitavad perekonna dünaamikat käsitlevad teemad ja loomulikult ka kooli, sõprade ja hobidega seotud teemad. Sel aastal on just multikate osas väga hea aasta, mulle tulevad kohe meelde sellised filmid nagu: „Diplodocus: tilluke dinosaurus“ või „Thelma täiuslik sünnipäev“ või Euroopa Filmiakadeemia parima filmi auhinnale kandideeriv „Suurelt elatud elu“.
Lõpetuseks, milline roll on filmil laste arengus ja perede sidemete tugevdamises?
Üks hea ja väärt sõnumiga film edendab empaatiat, loovust ja kriitilist mõtlemist ning loob sidemeid jagatud väärtuste ja arutelude kaudu. See on suurepärane viis oma lapsi tundma õppida ning ka neil oma vanemaid.