Kuidas valida beebile sobivad mähkmed ja vältida mähkmelöövet?
Kui perre sünnib pisikene beebi, siis ei saa mitte kuidagi üle ega ümber mähkmetest. Aga kuidas valida oma beebi jaoks need õiged ja mida üldse peaksid mähkmete kohta teadma? Sellest nüüd juttu tulebki.
Mähkmete kasutamise ajalugu ulatub sajandite taha. Esimesed „mähkmed“ olid kangatükid, mida kasutati imikute alakeha katmiseks ja uriini või väljaheidete „püüdmiseks“. Enne ühekordselt kasutatavate mähkmete leiutamist kasutasid inimesed eri kultuurides erinevaid lahendusi, näiteks Põhja-Ameerika põlisrahvad kasutasid sammalt ja loomset nahka, samas kui Euroopas kasutati sageli linast või villast valmistatud riidetükke. Ja kes siis ei oleks kuulnud marlimähkmetest, mida veel mõnikümmend aastat tagasi ka Eestis kasutati?
Tänapäevased ühekordsed mähkmed leiutati 20. sajandi keskel. Esimesed prototüübid ilmusid 1940. aastatel, kuid alles 1950. ja 1960. aastatel hakati neid laiemalt kasutama. Aastakümnete jooksul on mähkmed märkimisväärselt arenenud, tänu millele on need muutunud õhemaks, kergemaks ja imavamaks.
Mähkmete tüübid
Tänapäeval on turul saadaval palju erinevaid mähkmetüüpe, mis vastavad erinevatele vajadustele ja eelistustele. Järgnevalt vaatame mõnda peamist mähkmete kategooriat:
Ühekordsed mähkmed on tänapäeval kõige levinum mähkmetüüp. Need on valmistatud mitmest kihist, sealhulgas väliskihist, mis on veekindel, ja sisemistest kihtidest, mis imavad vedelikke. Ühekordsed mähkmed on populaarsed, kuna neid on lihtne kasutada ja need on mugavad. Kuid nende suurim puudus on keskkonnamõju, kuna nad ei ole biolagunevad ja seetõttu võib ühekordsete mähkmete lagunemiseks kuluda lausa sadu aastaid. Kui mõelda, kui mitu mähet ühe lapse peale päeva jooksul kulub, on see murettekitav tõesti. Aga kas mure kaalub mugavuse üles?
Korduvkasutatavad mähkmed on valmistatud looduslikest või sünteetilistest materjalidest, nagu puuvill, bambus või mikrokiud. Neid saab pesta ja uuesti kasutada, mis muudab need keskkonnasäästlikumaks valikuks kui ühekordsed mähkmed. Siiski, korduvkasutatavad mähkmed vajavad jällegi rohkem hooldust, kuna neid tuleb pärast igat kasutuskorda pesta ja kuivatada.
Hübriidmähkmed on kombinatsioon ühekordsetest ja korduvkasutatavatest mähkmetest. Neil on korduvkasutatav välimine kiht, kuid sisemine imav osa võib olla ühekordne või pestav. See võimaldab vanematel valida, millist mähkme osa nad vastavalt vajadusele ja olukorrale kasutada eelistavad.
Biolagunevad mähkmed on valmistatud looduslikest ja keskkonnahoidlikest materjalidest ning seetõttu lagunevad need looduses kiiremini kui tavalised ühekordsed mähkmed. Keskkonnasäästlikum alternatiiv on sageli aga kallim ja paraku pole need ka alati sama imavad kui tavalised ühekordsed mähkmed.
Kuidas valida sinu beebi jaoks sobiv lahendus?
Mähkmete valik sõltub paljudest teguritest, sealhulgas sinu lapse vanusest, naha tundlikkusest ja pere elustiilist. Mõned vanemad eelistavad ühekordseid mähkmeid nende mugavuse tõttu, samas kui teised valivad korduvkasutatavad mähkmed keskkonnasäästlikkuse kaalutlustel.
Enne ostmist on oluline arvestada ka mähkmete suuruse ja sobivusega, et vältida lekkeid ning tagada lapsele mugavus. Õigesti valitud mähkmed peaksid olema nahasõbralikud, hästi imavad ja piisavalt venivad, et võimaldada beebil vabalt liikuda.