Me testisime kümneid erinevaid reisihäkke ja siin on need, mis päriselt ka toimivad
Reisimine ja maailma avastamine on põnev ja rikastav kogemus, kuid sellega võivad kaasneda ka väljakutsed, nagu näiteks ajavahest tingitud väsimus. Õnneks on võimalik teadliku planeerimise ja lihtsate strateegiatega vähendada reisimisega kaasnevaid vaevusi ning kohaneda uue ajavööndiga kiiremini ja tõhusamalt.
Avasta biohäkkeri reisispikrist, kuidas ületada ajavööndeid nagu professionaal ja kuidas reisiväsimust ennetada ning oma ööpäevast rütmi toetada.
Mis on ajavahest tingitud väsimus ehk jet lag?
Ajavahest tingitud väsimus on kronobioloogiline ehk inimese naturaalseid biorütme puudutav küsimus ning see tekib mitme ajavööndi läbimisel.
Sihtkoha päevane ja öine tsükkel ehk valguse ja pimeduse tsükkel ei vasta sellele, millega meie keha on harjunud, mistõttu kehasisene kell ei ole kooskõlas sihtkoha ajaga.
Probleemi süvendab ka see, et söömine, magamine, hormoonide reguleerimine ja kehatemperatuuri muutused ei vasta samuti harjumuspärastele mustritele.
Ilmselt kõik sagedased lennureisijad teavad, et ajavahest tingitud väsimus on tüütu ja võib kesta mitu päeva. Selle sümptomiteks on pikem uinumisaeg (eriti ida suunas lennates), varajased ärkamised (eriti lääne suunas lennates), katkendlik uni, kehv kognitiivne sooritus, väsimus, peavalud, ärrituvus ja seedeprobleemid.
Ajavahest tingitud väsimuse A&O ehk kuidas ületada ajavööndeid nagu professionaal
Ajavahest tingitud väsimuse vältimise või minimaliseerimise põhitõed sarnanevad tegelikult heade uneharjumuste säilitamise põhimõtetega.
Inimese ööpäevane rütm on põhiliselt kontrollitud nelja suurema teguri poolt: valguse ja pimeduse tsükkel, temperatuur, kehaline aktiivsus ja söömine.
Kohandades neid signaale, saame tõhusalt suurendada või vähendada oma unesoovi, mis on eriti kasulik ajavööndite ületamisel või sisemise kella lähtestamisel.
Olulisemad sisendid, mida eluterve ööpäevase rütmi saavutamiseks jälgida:
Rohkelt loomulikku päevavalgust ja sinist valgust päeval ning ereda valguse minimaliseerimine peale päikeseloojangut – rusikareegel on vältida kõiki valgusallikaid vahemikus 22.00 – 04.00.
Toidukordade korrektne ajastamine ning söömise lõpetamine minimaalselt 3 tundi enne voodisse minekut – ideaalis ei tohiks süüa hiljem kui kell 20.
Hommikune külmateraapia ehk jaheda veega pesemine ning öösel jahedas toas magamine – ideaalne magamistoa temperatuur on 18-19 kraadi.
Liikumine - eelistatavalt treening sessioon - mis toimub esimese kahe kuni nelja tunni jooksul pärast ärkamist.
Reisihäkid, mis päriselt ka toimivad
Toit ja vesi
Kui vähegi võimalik, siis väldi lennujaamades ja lennukis pakutavat toitu ja snäkke. Nende toiteväärtus on paraku nullilähedane ja need pigem ärritavad sinu keha ja soolestikku.
Juhul kui lennureis on pikk, võta tervislikku toitu ja snäkke ise kaasa, see on muideks lennujaamades täiesti lubatud.
Istumine ja kuiv õhk kuivatavad sinu keha, seega üks kõige olulisemaid asju lennureisi vältel on puhta vee joomine. Rusikareegel on juua pool liitrit vett iga lennutunni kohta. Ideaalis võiksid veele lisada kvaliteetseid mineraale või elektrolüüte.
Maandamine
Lennujaama turvakontrollis olevad skännerid ja 10 kilomeetri kõrgusel maapinnast metalltorus kihutamine pole inimorganismi jaoks loomulikud.
Tänu sellele tekib meie kehasse positiivne laeng, mis on muideks üks põhilisemaid reisijärgse väsimuse ja halva enesetunde põhjustajaid.
Inimesed, loomad, taimed ja kõik elutud organismid on elektrilised olendid ning me elame elektrilises maailmas. Kõigel, mis koosneb aatomitest (ehk siis absoluutselt kõigel siin maailmas) on laeng – negatiivne, positiivne või neutraalne.
Maapind on rikastatud lõpmatul hulgal vabade elektronidega, millel on negatiivne laeng. Siis kui oled otses kokkupuutes maapinnaga, ilma et kannaksid jalanõusid või seisaksid millelgi tehislikul, sa sõna otses mõttes maandad ennast.
Maapinnas olevad negatiivsed ioonid toimivad kui antioksüdandid ja neutraliseerivad kehasse tekkinud positiivse laenguga vabad radikaalid, mis kahjustavad meie keha.
Reisi sihtkohta jõudes tuleks võimalikult kiiresti, aga ideaalis esimese tunni aja jooksul end maandada ehk kokku puutuda Maa naturaalse elektromagnetväljaga.
Selleks mine ujuma mõnda naturaalsesse veekogusse, jaluta veepiiril liiva peal kõndides või leia mõni park, kus saad oma paljad jalad pooleks tunniks muru sisse pista.
Jaluta võimalikult palju muru ja liiva peal ning uju naturaalsetes veekogudes. Niimoodi laed oma keha biopatareisid.
Kehatemperatuuri miinimum ja sisemise kella lähtestamine
Selleks, et valguse abil oma sisemist kella ja ööpäevast rütmi ühele või teisele poole liigutada, on tegelikult üsna lihtne strateegia olemas.
Sul on lihtsalt vaja teada oma minimaalset kehatemperatuuri aega. See on hetk, kui sinu kehatemperatuur on 24-tunnise tsükli jooksul kõige madalam.
Selleks pole vaja mõnda edevat tehnoloogiavidinat kasutada, sest üldiselt juhtub see umbes 2 tundi enne sinu tavapärast ärkamisaega. Kui ärkad üldiselt näiteks kell 8, siis suure tõenäosusega on sinu kehatemperatuur madalaim vahemikus 5.30-6.30.
Siin on võti: kui puutud ereda päevavalgusega kokku esimese 4 tunni jooksul pärast oma kehatemperatuuri miinimumi, siis soovid sama päeva õhtul magama minna varem ja sellest tulenevalt ka ärgata varem.
Niimoodi oled oma tsirkadiaanrütmi lähtestanud viisil, et see sobib ideaalselt itta reisides. Mõtle Türgi, Dubai, Bali, Tai või Austraalia.
Vastupidiselt, kui puutud ereda valgusega kokku 4-6 tunni jooksul enne oma kehatemperatuuri miinimumi, siis soovid üleval olla kauem ja sellest tulenevalt ärgata hiljem.
Niimoodi oled oma tsirkadiaanirütmi lähtestanud viisil, mis sobib ideaalselt läände reisides. Mõtle Kanaari saared, Kariibid või Ameerika.
Alusta seda strateegiat kasutades oma sisemise kella lähtestamist 2-3 päeva enne oma reisi ning jäta reisiväsimus selja taha palju kiiremini ja valutumalt.
Lisamärkusena tasub mainida, et jutt käib kehatemperatuuri miinimumist reisi algpunktis, mitte reisi sihtkohas.
Päikesevalguse maksimeerimine
Talvel päikese alla akusid laadima sõites, tahame põhjamaalasena sellest alati viimast võtta. Tihtipeale tormame randa päevitama ainult selleks, et juba esimesel päeval avastada, et nahk on ära põlenud ning oleme päikesega liialdanud.
Oma järgmisel päikesereisil kutsume sind päevitamisse suhtuma strateegiliselt. Päikesest tulev UV radiatsioon on kõige tugevam vahemikus 11-15.
Mis tähendab, et vastupidiselt tavapärasele arvamusele, ei tohiks end keskpäeval rannas küpsetada. Lõuna-Euroopas peetakse sellel ajal põhjusega siestat.
Reisil olles päevita ja puutu rohke päikesevalgusega kokku alates päikesetõusust kuni kella 11ni ja seejärel uuesti alates 15st kuni päikeseloojanguni.
Niimoodi väldid päikesepõletust ja saad palju mõnusama kuldse jume. Päikesetõusu ja päikeseloojangu ajal päikesest tulevad kiired ei ole nii tugevad ning valmistavad nahka päevitamiseks ette.
Lisaks veeda võimaluse korral väljas aega nii päikesetõusu kui päikeseloojangu ajal. Niimoodi lähtestad enda keha sisemist kella ning saad päikeseenergiast maksimumi võtta.
NB! Tunne enda nahka ning kasuta vajadusel toksiinidevaba päikesekreemi ning väldi igal juhul päikesepõletust.
Toidulisandid
Reisikotti pakkimiseks mõeldud toidulisandid on loodud toetama Sinu keha ja heaolu nii reisi ajal kui ka pärast seda. Need hoolikalt valitud tooted aitavad leevendada reisiväsimust, toetada immuunsüsteemi ning tagada organismi kiire taastumine uues keskkonnas.
Magneesium on inimese organismis üks tähtsamaid mineraale ja Sinu ustav kaaslane reisiväsimuse peletamisel ja lõõgastumisel.
Aitab vähendada kurnatust, lõõgastab ja soodustab paremat und.
Kuldne päevitunud jume on ikka põhjamaalasele andnud terve, kauni ja elurõõmsa välimuse.
Toetab naha loomulikku pruunistumist, kauni jume säilimist ja kaitseb nahka.
MINERALEX sisaldab looduslikul moel üle 70 mineraali ja mikroelemendi, millega saad lennureisi ajal ja sihtkohta jõudes oma vett laadida.
Laeb keha mineraalidega, hoiab seda aluselisena ja aitab lennureisi järel taastuda.
Ensüümid on valgud, mis aitavad lõhustada toitaineid ja ennetada kõhuprobleeme, mis võiksid puhkuse rikkuda.
Aitab toitainetel paremini imenduda, hõlbustab ja kergendab seedimist.
Sisaldab kuut elusat enamlevinud ja inimorganismile omast piimhappebakteri tüve, mis toetavad Sind kogu reisi vältel.
Toetab ja tasakaalustab seedimist ning rikastab soolestiku mikrobioomi.
Looduslik abivahend une kvaliteedi normaliseerimiseks ja uues ajavööndis ööpäevaserütmi taastamiseks.
Lühendab uinumiseks kuluvat aega, aitab sügavamalt puhata ja tõstab vastupidavust stressile.
Vaata kõiki reisispikri tooteid SIIT!
Reisimine peaks olema nauditav kogemus, mitte stressiallikas. Seetõttu on oluline, et hoolitseksid oma keha ja vaimu eest nii enne reisi, reisi ajal kui ka pärast seda.
Nende praktiliste näpunäidete abil saad kogeda maailma avastamist ilma, et ajavahest tingitud väsimus sinu kogemust varjutaks.
Valmistu ja hoolitse oma heaolu eest ning naudi iga hetke – ükskõik, kus maailma otsas sa parasjagu oled!