Sinu pühadelauas on ka taimetoitlane? Ära muretse – jõulud jõuavad kõigini!
Verivorst, sült, seapraad… kui sinu jõululauda on istumas keegi, kes ei söö loomset, võib näida, et pühadetoitu pakkudes on jõuluhõngu tekitamine paras pähkel. Aga koos Lidliga saab ka üksnes taimsete roogade kasuks otsustanud pereliige või külaline rõõmutoovat peolauda nautida.
Taimetoidul põhineva jõululaua katmine pole sugugi võimatu missioon ning põnevad taimsed road on menüüle suurepäraseks täienduseks. Taimetoitlast rõõmustava värvika ja mitmekesise jõululaua kavandamisel ongi heaks lahenduseks traditsioonilise menüü kohandamine ja erinevad salatid, hautised, põnevad lisandid ning fantaasiarikkad magustoidud.
Jõuluhõngu taimedesse
Otsides just jõuluaja maitseid, on hea teada, et pühadelauale kuuluv hautatud hapukapsas on väga hea valik ka taimetoitlasele, kui selle valmistamisel ei ole kasutatud liha ega loomset rasva, vaid tummisemat-jõulusemat mekki on lisamas näiteks tume õlu ja jõhvikad. Üllata end näiteks hõõgveini ja kirssidega valmistatud punase kapsa hautisega, mille vürtsikas-magus maitse lausa õhkab pühademeeleolu.
Kattes taimset peolauda, tasub kindlasti tuua menüüsse roogi, milles on kasutatud ka kaunvilju: erinevad läätse- ja oahautised või -salatid, tofu, hummused ja kaunviljamäärded on hea valik. Pidulikul jõululaual võib troonida ka läätsepikkpoiss – maitserikas, tervislik ja välimuselt vägagi traditsioonilist hakklihast pikkpoissi meenutav roog, mis sobib imehästi kokku erinevate salatitega.
Midagi magusat
Kuigi paljudes populaarsetes maiustes troonivad või ja koor, on taimsete maiuste valmistamiseks samuti rohkelt võimalusi. Ühelt poolt võib pakkuda traditsioonilisi küpsetisi või magustoite, jälgides, et nende valmistamisel on kasutatud ainult taimseid komponente, teisalt aga saab magusaniši täita ka kergema vaevaga, valmistades põnevaid ja maitsvaid palu puuviljadest-marjadest, pähklitest-seemnetest. Kasutades ära viljade loomuliku magususe, saame tulemuse, mis paitab hinge, kuid teeb rõõmu ka kehale.
Puuviljasalat, kuivatatud marjadest-pähklitest kodused kommid ja tšiiaseemnepuding on vaid mõned võimalused. Lausa luksuslikult mõjub aga peolaual näiteks avokaadost, banaanist ja kakaost valmistatud hõrgu šokolaadise mekiga kreem. Kahe maitsva vilja kombinatsioonis on banaan tänuväärseks magustajaks, avokaado aga lisab kreemisust, aidates ühtlasi ohjata veresuhkrutaseme liig kiiret tõusu.
Oled juba inspireeritud? Väga hea – siit leiad retseptid, mis rõõmustavad ka taimetoitlasi ja mille kõik koostisosad on saadaval jõuluhõngulises Lidlis!
Läätsepikkpoiss (4–6 inimesele)
200 g pruune või rohelisi läätsi
1 porgand
1 mugulsibul
2 küüslauguküünt
200 g šampinjone
80 g kaerahelbeid
80 g Kreeka pähkleid
80 g päevalilleseemneid
1 sl kuivatatud tüümiani
1 sl kuivatatud rosmariini
3 sl tomatipüreed
1–2 sl sojakastet
soola-pipart
Keeda läätsed pehmeks. Samal ajal klaasista pannil hakitud sibul ja küüslauk, lisa riivitud porgand ja tükeldatud seened ning prae keskmisel kuumusel kergelt läbi. Tõsta valminud läätsed ja segu pannilt mikserdamiseks sobivasse nõusse või kannmikserisse ning töötle ühtlaseks. Maitse ning timmi vastavalt vajadusele veel pisukese soola-pipraga või ka näiteks sortsu sidrunimahlaga. Kalla segu küpsetuspaberiga vooderdatud keeksi- või leivavormi ja silu ühtlaseks. Läätseroog on küpsenult pealt pruun ja krõbeda moega, kuid seest pigem pehme ja kreemjas. Küpseta seda ahjus 180 kraadi juures 45–60 minutit, lase pärast ahjust tõstmist mõned minutid taheneda ning aseta seejärel ettevaatlikult serveerimisalusele. Roog sobib hästi erinevate salatite ja taimsete hautistega.
Hautatud punane kapsas (4–6 inimesele)
1 väiksem punane kapsas või ½ suuremast
4 hapukamat õuna
2 dl külmutatud kirsse
3 sl pruuni suhkrut, vahtrasiirupit, mett vm meelepärast magustajat
½–1 sidruni mahl
4 dl õunamahla
2 dl hõõgveini
2 sl oliiviõli
soola
Haki punane kapsas ribadeks ja kuumuta seda koos oliiviõliga viis minutit mõõdukal kuumusel paksupõhjalises potis. Lisa ribadeks lõigatud õunad ning kuumuta veel umbes viis minutit. Lisa kirsid, suhkur või muu magustaja, õunamahl ja hõõgvein. Lisa ka ½ sidruni mahl ning jätta ülejäänu esialgu ootele, et maitset pärast vajadusel timmida. Hauta tasasel tulel umbes 45 minutit aeg-ajalt segades. Vajadusel lisa hautamise ajal pisut vett. Maitsesta soolaga. Hautatud punane kapsas on suurepäraseks lisandiks ahjukartulitele.
Avokaado-šokolaadikreem (4 inimesele)
2 küpset avokaadot
2–3 parajalt küpset banaani
2–3 sl kakaopulbrit
Kaunistamiseks vaarikaid, mustikaid või granaatõunaseemneid
Pese ja koori esmalt banaanid-avokaadod ning tõsta need siis mikserdamiseks sobivasse nõusse või kannmikserisse. Lisa kakaopulber ja mikserda ühtlaseks. Kui tunned, et soovid magusamat tulemust, lisa veel veidi banaani või meelepärast magustajat, nt jaanikaunapulbrit, kookospalmisuhkrut, mett vm, ning mikserda segu sisse. Tulemus on hõrgult šokolaadine ja kreemjas. Hapuka nüansi lisamiseks kaunista serveerimisel värskete marjade või granaatõunaseemnetega. Samuti võid kreemile soovi korral juba valmistamisel lisada pisut laimi- või sidrunimahla.
Milline on imeline jõuluaeg koos Lidliga, vaata SIIT!