Viimastel aastatel ka sotsiaalmeedias kulutulena liikuv komme süüa uusaastaööl 12 viinamarja on pärit Hispaaniast, kuid on levinud ka Ladina-Ameerika riikides. Sotsiaalmeedias liigub komme küll ka viitega, et viinamarju tuleks süüa laua all ning iga viinamarjaga võib miskit soovida, kuid hispaanlased siiski laua alla ei roni. Usutakse, et kui sööd 12 viinamarja iga kellalöögiga, mis südaööl uue aasta saabumist kuulutab, toob see sulle õnne ja edu igaks 12. kuuks uuel aastal. Levib kuuldus, et traditsioon sai alguse 19. sajandi lõpus, kui viinamarjakasvatajad otsisid viisi, kuidas ülejääke turustada. Tänapäeval on sellest kujunenud tore traditsioon, mida seostatakse hea õnne ja edukate kuudega uuel aastal.

Taldrikute purustamine ja uude aastasse hüppamine

Taanis on kombeks uue aasta saabumist oodata toolil seistes. Usutakse, et kui südaööl kõrgelt uude aastasse hüppad, lähed aastale vastu hea energia ja õnnega. Kuna usutakse, et killud toovad õnne, levib seal ka komme aasta jooksul vanu nõusid koguda ning need vana aasta õhtul lähedaste ukse ees puruks visata. Mida rohkem kilde sinu ukse taga on, seda rohkem õnne ja armastust uude aastasse kaasa võtta saad.

Eriline aluspesu

Nii Itaalias, Brasiilias kui ka mitmetes Ladina-Ameerika riikides usutakse, et uusaastaööl kantav aluspesu on oluline! Usutakse, et punane aluspesu toob armastust ja õnne, kollane aga näiteks raha.

Reiside manifesteerimine tühja kohvriga

Et uus aasta tuleks seikluste- ja reisiderohke, haaratakse Argentiinas ja Kolumbias kaenlasse tühjad kohvrid ja jalutatakse või joostakse nii ringi.

Palli kukkumine

Ameeriklased ootavad pikisilmi südaööl New Yorkis, Times Square väljakul palli kukkumist. Seda kantakse üle teleris ning massiliselt rahvast on seda ka kohapeal vaatamas. Uusaasta pidudel imiteeritakse seal tihti ka oma palli kukkumist, pannes lae alla hulgaliselt õhupalle ning need südaööl alla lastes.

Soovide joomine

Venemaal on komme kirjutada oma uusaasta soov paberitükile, põletada see ära ning segada tuhk šampanjaklaasi. Uue aasta alustuseks juuakse see ära ning usutakse, et soov täitub.

Ringid

Ringid on mitme riigi uusaasta traditsioonides tähtsal kohal. Nii on Filipiinidel kombeks katta laud ringikujuliste viljade ja kaunistustega, kanda ringidega rõivaid ning pikkida neid kuhu võimalik. Prantslased aga söövad ümmargusi pannkooke. Usutakse, et ringid sümboliseerivad raha ning õitsengut.

Granaatõuna purustamine

Nii Kreekas kui ka näiteks Süürias luuakse õnne granaatõuna puruks visates. Usutakse, et laiali lennanud seemned toovad õnne ning nende hulk ennustab kui hea aasta ees ootab.

Vana välja, et uuele oleks ruumi

Lõuna Ameerikas on kombeks aasta viimasel päeval teha korralik suurpuhastus. Vahel ollakse sellega aga väga ekstreemsed ning vana kraam mööblist riieteni visatakse peo käigus alla otse aknast. Suurpuhastus, et uuele, heale ja puhtale energiale ning õnnele ruumi teha on aga tavapärane.

Halvast energiast puhastamine

Paljud traditsioonid on seotud vanast, halvast energiast puhastamisega, et uus aasta saaks tulla puhta lehena. Nii helistatakse Jaapanis, budistliku kombe kohaselt 108 korda kella, et hing pahedest puhastada. Lõuna-Koreas helistatakse samal eesmärgil kella 33 korda. Iirimaal koputatakse aga kodu puhastamiseks ja õnnistamiseks leivaga vastu seina. Puerto Ricos aga visatakse vett akendest välja, et kodu halvast energiast puhastada. Indias tehakse ja pidutsetakse aga suurte lõkete ümber, et tuli halvast energiast vabastust pakuks. Ecuadoris tehakse vana aasta sümboliseerimiseks aga kujusid, mida põletatakse.

Äratuseks sibulaga vastu pead toksides

Kreekas pannakse uusaasta ööks ukse kohale rippuma kindlat sorti sibul. See on vana tava. Kuna sibul jätkab õitsemist ja kasvamist ka peale ülesvõtmist, usutakse, et sellel on võimed ning seda peetakse taassünni sümboliks. Südaööl võetakse sibul ukse kohalt alla ning järgmisel hommikul äratatakse pere lapsed neid õrnalt sibulaga pähe koksides. Sibul hoitakse alles järgmise aastavahetuseni, et see tooks õnne ja tervist.

Õiget värvi rõivad

Paljudes riikides peetakse oluliseks, mis värvi riided uusaasta ööl seljas on. Brasiillased kannavad hea õnne jaoks valget. Valgete rõivastega suundutakse randa ning hüpatakse lainete kohal, et austada merejumalannat. Indias kantakse aga hea aasta alguse loomiseks erksaid ja uusi rõivaid. Peruus usutakse, et õnne toovad kollased riided.

Õnn toidus

Kui lähiriikides nagu Rootsis ja Norras on populaarne otsida riisipudrust õnnetoovat mandlit, siis Boliivias peidetakse koogi sisse münt. Leidjal usutakse olevat erakordselt hea majanduslik õnn.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena
Jaga
Kommentaarid