Kaks ühesugust puslet, kolm jõulukruusi, lõhnaküünlad, taldrikud... kasuta soovimatuid kinke targasti!
Nii väga, kui me ei tahaks jätta muljet, et jõulud on perega oleku aeg ja kingid pole üldse olulised, peegeldavad kaubanduskeskuste parkimisplatsid midagi muud. Inimesed ostavad jõulude eel kinke, nagu homset ei oleks, ja sageli ka raha eest, mida neil tegelikult ei ole. Tõeline ebaõnn, kui siis kingiks saavad asjad, mis kedagi õnnelikumaks ei tee.
Mitu aastat oled juba saanud mõnelt sugulaselt või sõbralt kingiks jõuluteemalise kruusi või küünlaid, mis sinu interjööri ei sobi, aga samas ära visata ka ei tihka? Võib-olla said sa juba kolmanda termose, raamatu, mida sa ei kavatse lugeda, või mõne asja, mille jaoks sul pole ruumi. Mitu nukku või autot on su lapsed saanud, mis lihtsalt mänguasjakasti seisma jäävad? Jah, mina ka, ja tuleb tunnistada, et need asjad muudavad mind tohutult ärevaks.
Mida siis teha jõulukinkidega, mida sul pärast jõule vaja ei lähe? Pakun mõned praktilised ideed.
Korralda kingivahetuspidu
Üks lõbus viis kingitustest lahti saada on kutsuda aasta lõpus või uue algul sõbrad kokku ja teha kingivahetuspidu. Kõik toovad kaasa soovimatud jõulukingid ning saavad valida midagi, mis neile rohkem meeldib. Sarnast pidu saab korraldada ka koolis, lasteaias ja kontoris.
Kingi edasi
Kui sa tead kedagi, kellele kingitus paremini sobiks, kaalu selle edasikinkimist. Näiteks võib uus ja kasutamata köögividin sobida ideaalselt sõbrale, kes armastab kokata. Kindlasti jälgi, et kingituse edasiandmine oleks delikaatne – poleks tore, kui algne kinkija avastab, et tema kingitus on edasi antud.
Pane see kingituste kappi
Kui sa pole kohe kindel, mida kingitusega teha, võid selle paigutada spetsiaalsesse „kingituste kappi“. See on koht, kuhu kogud asju, mida saad tulevikus ise kingitustena edasi anda. Vaata ainult, et sa mõnd asja algsele kinkijale tagasi ei kingi.
Müü või vaheta internetis
Nii netis kui telefonides on platvorme ja rakendusi, kus saad asju müüa ja/või vahetada. Olgu selleks mõni Facebooki grupp, nagu „Osta, müü ja vaheta!“, või muu ostu-müügikeskkond, nagu Yaga. Kui sul on uus ja kvaliteetne toode, leidub kindlasti keegi, kes seda endale tahab. Näiteks mina varusin nii mõnegi päkapiku kingituse oma lapsele Yagast. Laps oli rõõmus, mina ka ja rahakott ei läinudki lõhki. Lisaks pooldan asjade taaskasutust.
Paljudes Eesti linnades ja asulates toimuvad regulaarselt ka kirbukad või laadad, kus müüa asju, mida sa ise ei vaja.
Anneta heategevusele
Soovimatud kingitused võivad mõnele teisele inimesele palju rõõmu valmistada. Heategevusorganisatsioonid, nagu Punane Rist, või sotsiaalkeskused võtavad vastu asju, et need abivajajatele toimetada. Asju saab viia ka Uuskasutuskeskusse, kes need sümboolse raha eest ringlusse annab.
Võimalusel vaheta kink ümber
Aina enam poode pakuvad võimalust kingitus teise toote vastu ümber vahetada, kui see on pakendis ja kaasas on ostutšekk. Kui kingituse andja on kaasa pannud tšeki või maininud, et toote saab vajadusel välja vahetada, on see kõige lihtsam lahendus. Otsi poest midagi, mida sa tõepoolest vajad.
Oota õiget hetke
Mõnikord tundub kingitus hetkel mittevajalik, kuid võib muutuda oluliseks hiljem. Näiteks kampsun, mis praegu ei tundu sinu stiiliga sobivat, võib mõni aasta hiljem siiski kandmist leida. Kaalu, kas sul tasub kingitus ajutiselt kõrvale panna ja vaadata, kas tulevikus tekib vajadus selle järele.