Kõik alates selle aasta esimesest jaanuarist sündinud lapsed on osa uuest generatsioonikategooriast. Seda generatsiooni saab eeldatavalt väga tugevalt mõjutama tehnoloogia. Eriti just AI, mis aina areneb ja muutub inimeste igapäevaelus aina olulisemaks tööriistaks. Samuti ootab beetageneratsiooni ees palju ühiskondlikke ja globaalseid väljakutseid. Juba alfade alla kuuluvate laste vanemad on hädas sellega, et lapsed istuvad pidevalt ninapidi ekraanis ja võib uskuda, et uue generatsiooniga see mure vaid süveneb. Novembris 2023 Pew Uuringukeskuse läbiviidud uuringus selgus, et üks õpilane viiest, kes ChatGPT-ga kursis on, on seda ka kodutööde tegemiseks kasutanud. Järgneva põlvkonnaga võib see number tunduvalt tõusta.

Eeldatakse ka seda, et sellel generatsioonil saab olema veel suurem heakskiit erinevate vähemuste ja selle osas, et igaüks võib end väljendada nii nagu soovib. Kuna ühiskond ongi teel sinna, et aktsepteerida muutusi, võib eeldada, et beetageneratsioon saabki kasvama keskkonnas, mis väärtustab varasemast veelgi rohkem uudishimu ja kõikide kaasamist olenemata sellest, kuidas nad end identifitseerivad.

Generatsioon Alfa: 2010-2024

Generatsioon Alfa kasvab sünnist saadik digitaalses ja tehnoloogiakeskses maailmas. Digitaalsed teenused ongi nende argielu normaalsus. Austraalia teadlane ja generatsioonide uurija Mark McCrindle ennustab oma uurimuses, et Alfa põlvkonnast saab kõige kauem elav põlvkond, kelle eeldavaks keskmiseks elueaks tuleb sada aastat.

Seda põlvkonda iseloomustab suurem loomingulisus ja õppimistahe, aga ka kärsitus. Nad tahavad kõike saada kohe ja võimalikult lihtsalt.

Alfa põlvkonna murekohaks on see, et kuna nad elavad suuresti ekraani taga, liiguvad ja magavad nad vähem, mis võib kaasa tuua terviseprobleeme. Neil pole kindlaid norme, sest nende elu on väga mitmekesine. On palju kärgperesid, samast soost peresid. Eeldatakse, et Alfa põlvkonnast saab haritum ja rahaliselt paremal järjel generatsioon, kui on seda Z põlvkond.

Generatsioon Z ehk zuumerid: 1997-2009

See põlvkond on kasvanud mitmekesisemas ühiskonnas kui nende eelkäijad. Samuti on nende seas rohkem neid, kes on kasvanud vaid ühe vanemaga või kelle pere moodustavad eri riikidest pärit vanemad. Selles põlvkonnas on ka senistest kõrgem protsent neid, kes on osa LGBTQ+ kogukonnast. Nad on eelkäijatest suuremad soorollide- ja mõistete vastu võitlejad.

Tegu on esimese põlvkonnaga, kes on täielikult kasvanud digitaalajastul. Põlvkonda iseloomustab ka eelnevatest varasemalt küpseks saamine ja suurem pragmaatilisus. Nende seas on ka varasemast rohkem neid, kellel on vähemalt üks kõrgharidusega vanem.

Y generatsioon ehk millenniumilapsed: 1981-1996

Millenniumilapsed on eelkäivatest generatsioonidest liberaalsemad, neil on suurem toetus ka samasoolise abielu ja näiteks kanepi legaliseerimise osas. Nad on eelnevatest põlvkondadest sotsiaalselt teadlikumad ja rohkem mures isikliku turvalisuse pärast. Nad suhtuvad ellu optimistlikumalt ja näevad inimesi võrdsemalt. Ka erinevad suurriikide uuringud on näidanud, et just nemad olid suuresti Brexiti vastu ja on ka USA presidendivalimistel eelistanud pigem liberaalsemate vaadetega kandidaate.

Neil on vanematega parem suhe kui eelnevatel generatsioonidel ja nad on väga tehnoloogiateadlikud.

Millenniumilapsed on vanematena rohkem altid lubama oma lastel olla need, kes nad ise tahavad ja pooldavad rohkem laste kasvatamist vähesemate piiridega. Neid iseloomustab saavutusvajadus, enesekindlus, lühike keskendumisvõime, keskkonnateadlikkus.

Generatsioon X: 1965-1980

Generatsiooni X vanemad on väidetavalt esimesed helikoptervanemad, kes osalevad oma laste eludes rohkem. Selle generatsiooni esindajatele on oma laste sotsiaalsed ja hariduslikud vajadused väga olulisel kohal.
Selle põlvkonna esindajad on oma vanematest tihtipeale küünilisemad. Paljud neist on ka kasvanud üksinda kuna nende mõlemad vanemad pidid töötama. Sealt tuleb ka eelpoolmainitud helikoptervanemlus kuna nad tahavad enda lastele paremat kui see, mille osaks nad ise said.
Iseloomujoontest on neile omased iseseisvus ja pessimism.

Beebibuumerid: 1946-1964

Kuigi buumeril võib olla halvustav kõla, tuleb esialgne termin hoopiski sellest, et tol ajaperioodil toimuski tõesti beebibuum. Seda põlvkonda iseloomustab väga suur ambitsioonikus ja töötahe. See põlvkond on väidetavalt ka 60tunnise töönädala leiutaja.
Neil võib tihtipeale nooremate põlvkondadega konflikte tekkida, sest nad on väga töökesksed ja elavad töö nimel ning eeldavad seda ka teistelt. Seda põlvkonda iseloomustab ka kõrgem lahutuste arv.

Vaikiv generatsioon: sündinud enne 1946. aastat

Selle generatsiooni mõtteviis ja väärtused on suuresti seoses tollase maailmaolukorraga ja soovi järgi omada elus stabiilsust. Seetõttu on neil tihtipeale ka konservatiivsemad vaated elule. Neid iseloomustab suur pühendumine, riigimehelikkus. Nad peavad reeglitest kinni ja panevad töö alati enne lõbu.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena
Jaga
Kommentaarid