Tadžikistanist alguse saanud lastehalvatustõbi on põhjustanud sadu haigestumisi
Haigestunutest20 protsenti olid kuni ühe aasta vanused lapsed, 61 protsenti olid 1- 5 aasta vanused lapsed, 12,5 protsenti - 6-14 aasta vanused ja 6,6% -15 aastased ja vanemad. Kaks last on surnud poliomüeliiti.
Poliomüeliit on levinud pealinnas Dušanbes ning Afganistani ja Usbekistaniga piirnevates rajoonides.
Usbekistanis on 2010. aastal registreeritud 41ägeda lõdva halvatuse juhtu kahtlusega poliomüeliidile, kuid 26 juhulei ole laboratoorselt avastatud polioviirusi ning 15 juhul ei olelaboratoorne uuring lõpetatud.
Vene Föderatsioonis on registreeritudpolioviiruse metsiku tüve I tüüp isoleeritud kuuelt ägeda lõdvahalvatusega haigelt. Nende haigusjuhtude nakkusallikate ningTadžikistani poliomüeliidi puhanguga seoste väljaselgitamine kestab.
Kuna haigustekitajaks on osutunud metsiku polioviiruse esimene tüüp, on haigus tunnistatud lastehalvatustõveks. Senini ei ole WHO kinnitanud, millisest poliomüeliidi endeemilisest riigist — Indiast, Pakistanist või Afganistanist — on pärit Tadžikistanis lastehalvatustõve puhangu põhjustanud metsik polioviirus.Terviseamet tuletab meelde, et Eestis on poliomüeliidi vastu vaktsineerimata 7869 last vanuses 4 kuud kuni 14 aastat.
2009. aastal vaktsineeriti poliomüeliidi-vastu 95,3% ühe-aastastest lastest ja 96% 2-aastastest. Aasta varem oli läbi viidud vaktsineerimiste arv mõnevõrra madalam.
Terviseamet soovitab Tadžikistani reisivatel isikutel:
1. Kontrollida oma poliomüeliidi vastase vaktsineerimise andmeid perearsti juures ning juhul, kui isikut ei ole viimase 10 aasta jooksul poliomüeliidi vastu vaktsineeritud, teha kindlasti korduvvaktsineerimine ühe annusega;
2. Tadžikistani viibimisel täita hoolikalt hügieeni nõudeid, sest poliomüeliidi viirused levivad eeskätt saastunud käte ja esemetega;
3. Lastevanematel kontrollida perearsti juures, kas nende laps(ed) on ettenähtud korras ja õigeaegselt vaktsineeritud lastehalvatustõve (poliomüeliidi) vastu.