Terviseametile on kollatõve puhangu allikas jätkuvalt teadmata
Täpset haiguspuhangu põhjust pole õnnestunud terviseametil välja selgitada, ütles BNS-ile terviseameti avalike suhete juht Iiris Saluri. „Epidemioloogiline uuring jätkub, kuid haiguse pikk peiteaeg raskendab ühese ohuallika kindlaksmääramist. Maailmapraktikas jääb sagedasti täpne puhangu põhjus kollatõve puhul tuvastamata,“ selgitas ta.
Terviseameti kohalik talitus teeb Saluri kinnitusel tihedat koostööd Viljandi veterinaartalituse, kohaliku veevärgi ja omavalitsusega, et püüda välja selgitada puhangu põhjust.
„Terviseameti poolt on koostatud soovitused kollatõve ennetamiseks nii koolidele kui ka koolieelsetele lasteasutustele, lisaks ka haiglatele, perearstidele ja eriarstidele ning toidukäitlejatele,“ kirjeldas ta haiguspuhangu vastu ette võetud abinõusid. „Info A-viirushepatiidi leviku ja ennetamise viiside kohta on antud ka haridus- ja teadusministeeriumile edastamiseks koolidele ja lasteasutustele üle Eesti.“
Täna Viljandi maavanema juurde kogunenud Tervise- ja Veterinaarameti esindajate peamiseks kõnealuseks teemaks oli ennetustegevus läbi kõige kindlama võimaluse – vaktsineerimise kaudu. Kuna kõikidele vaktsineerida soovijatele ei ole praegu tagatud vaktsiini olemasolu, siis otsiti lahendust, kuidas tagada kindlustunne neile, kes ise on vaktsineerimiseks valmis.
"Olukord on mõneti väljunud meie ringist, edasisse koostöösse tuleb kaasata Ravimiamet ning selgitada kõiki tänaseid võimalusi vaktsiinide kättesaadavaks muutmisel," sõnas Viljandi maavanem Lembit Kruuse. "Apteegid kui eravõtted ei saa ju vaktsiinide olemasolu ja turvalisuse tagamise eest riigis vastutust endale võtta. Kui hulgilaos vaktsiini ei ole, siis ei saa ka apteek seda endale tellida."
Eelmisel nädalal lisandus 11 uut haigusjuhtu, neist üheksa registreeriti Viljandimaal (7 linnas ja 2 maakonnas) ning kaks juhtu Tallinnas. Mõlemad Tallinna kollatõve haigestumised olid seotud Viljandimaaga.
Kollatõve puhangu algusest on Viljandiga seotud juhte registreeritud kokku 42 (Viljandimaa 36, Tallinn 5 ja Tartu üks). Viljandimaal registreeritud 36-st haigusjuhust on 32 haiget pärit Viljandi linnast ja 4 maakonnast.