Mees ei tunne huvi

Mõnes peres ei alustata suguelu mitmete kuude jooksul pärast sünnitust. Tihti on seksist loobujaks mees, kuigi naine võib suguühteks juba valmis olla ja huvi üles näidata. Kõige tavalisemaks põhjuseks on väsimus. Ajal, kui naine on pühendunud beebi eest hoolitsemisele, langeb mehele lisaks tavapärastele tööülesannetele veel hulk olmelisi kohustusi ning õhtuks on ta lihtsalt kurnatud. Mees võib olla häiritud, sest tajub beebit, kui „kolmandat inimest magamistoas" või peab suguühet lapse juuresolekul ebamoraalseks ja sobimatuks.
Võib-olla kardab mees ka naisele haiget teha. Kui ühe on valus vaatamata sellele, et sünnitusteed on terved või hästi paranenud, on põhjuseks sünnitusjärgsest hormoonitasemest tingitud tupe limaskesta kuivus. Hormoon prolaktiin, mis vastutab rinnapiima hulga suurendamise eest, muudab limaskesta õhukeseks, kuivaks ja seetõttu kergesti vigastatavaks. Sellisel juhul on abi neutraalse libesti kasutamisest.

Millal alustada

Tavaliselt soovitatakse sugueluga alustada mitte varem, kui voolus on muutunud puhtaks. See võib võtta erinevatel naistel aega 2-8 nädalat. Määriv voolus on märk sellest, et emakas ei ole veel taandarenenud raseduseeelsele tasemele. Sellel perioodil tuleks olla tähelepanelik hügieeni suhtes: pesta suguelundid enne seksi ja käsi enne suguelundite puudutamist.
Sünnitusteede traumade paranemine võtab natuke aega. Pindmised marrastused ja muljumised saavad korda paari päeva kuni paari nädalaga. Haavad, mis vajavad korrigeerivat õmblust, paranevad olenevalt haavast nädal kuni kuu. Suuremate traumade järgselt võiks lasta end enne suguelu alustamist arstil või ämmaemandal läbi vaadata.

Põhjuseid, miks naine kardab või ei soovi seksida


Väsimus

Beebiga toimetamine võib võtta kõik 24 tundi ööpäevas ja sageli ei saa ka öösiti end välja puhata. Kui lisandub veel vajadus hoolitseda kodu ja suuremate laste eest, ei ole midagi imestada, et ema on liiga väsinud, et seksist innustuda. Naine võib tunda, et on oma murede ja probleemidega üksi
Oma aja puudumine. Igaüks vajab pisut aega iseenda jaoks ja muidugi aega koos partneriga. Mõnusalt koos veedetud aeg on eelduseks intiimsemate mõtete tekkimisele.

Rahulolematus oma kehaga

Lisakilod on visad kaduma. Pehmel ümaral kõhukesel ja piima tilkuvatel rindadel ei ole kohta meie rikutud ettekujutuses kaunist naisest. Ometi on just selline naine „ultranaiselik" ja mehe silmis võib see olla armas, kütkestav ja lihtsalt ilus. Sageli tunneb mees, et armastab just nüüd, kui naine on teinust temast uhke isa, teda rohkem kui kunagi varem.

Trenni võib hakata tasapisi tegema umbes kahekuuse tita kõrvalt. Varem tohib teha vaid spetsiaalseid ravivõimlemise harjutusi.

Hirm valu ees

Kas kõik on paranenud? Naine võiks end julgelt peegliga „alt" uurida ja käega kõik tähtsad kohad „läbi katsuda". Kui on tunda valu, siis tuleks konsulteerida arsti või ämmaemandaga. Kui tundub, et tupp on liiga avar, siis on probleem lahendatav treenimise ja võimlemisega. Nagu iga lihast, on ka tupe lihaseid võimalik treenida. Lõpptulemus võib olla isegi parem, kui enne sünnitust! Hakake harjutama juba täna! Tulemused peaksid ilmnema juba paari nädala pärast. Päris ideaalsesse vormi jõudmine võtab aega kauem: 2-3 kuud igapäevast treenimist.

Hirm soovimatu raseduse ees

Esimene ovulatsioon toimub 2 nädalat enne esimest menstruatsiooni. Esimene menstruatsioon võib alata 4-6 nädalat pärast sünnitust (või keisrit). Või ka alles aasta- poolteist pärast sünnitust (pärast imetamise lõpetamist). Just soovimatult rasestumise oht ja kõrgenenud põletikurisk (pärast sünnitust alaneb immuunsus verekaotuse ja kurnatuse tõttu) on põhjused, miks soovitatakse suguelu algusega oodata vooluse lõppemise ja esimese visiidini naistearsti juurde, kus soovitatakse/valitakse just teie perele sobiv rasestumisvastane meetod või vahend.

Sageli eostatakse laps esimese kuuma armastuse faasis. Sel ajal toetavad „armastuse hormoonid" ja keha muutunud biokeemia jõuliselt rahulduse ja orgasmi saamist. Just raseduse ajal kogevad paljud naised oma elu võimsamaid orgasme. Seda tänu suurepärasele verevarustusele väikeses vaagnas. Nagu hea orgasmi eelduseks on mehel vajalik erektsioon, on ka naisel hädavajalik eeldus rahulduse saamiseks veretulv kliitori piirkonda. Just see on raseduse ajal hea verevarustuse tõttu parim! Sünnitusjärgselt muutuvad nii kogu elukorraldus (vajadus pidevalt lapse eest hoolitseda ja suurenenud vastutus) kui hormonaalne taust.

Enamus naisi ei saa orgasmi iga suguühte ajal. On palju naisi, kes kogevad orgasmi vaid mõned erilised korrad elu jooksul. Küsitlused näitavad, et 10-50% naistest ei jõua oma partneriga kunagi või jõuavad väga harva seksuaalparadiisi. Samas on naisi, kes saavad orgasmi ainuüksi sellest, et mõtlevad armsamale või möödunud tormilist ööd meenutades. See kõik on normaalne! Kõik need naised võivad elada nauditavat suguelu, kui ei sea liiga kõrgeid ootusi, vaid õpivad nautima seda, mis neil on: lähedust (kallistused, kaisus magamine) ja teineteisele naudingu pakkumist. Orgasmi saamine iga hinna eest ei tohiks olla suguühte eesmärgiks. Nautida tuleks protsessi ennast, mitte muretseda selle pärast kas orgasm saabub. Sest kui orgasmi ei järgne, on tulemuseks paratamatult pettumus.

Mõnikord on probleemi lihtne lahendada, muutes asendit nii, et kliitor saaks suguühte ajal piisavalt stimuleeritud. Mõnikord on abi abivahendite kasutamisest(kliitori stimulaator). Ilma kliitori stimuleerimiseta saab rahulduse vaid 30% õrnema soo esindajatest. Kui naine kuulub aga nende „ülejäänud" 70% hulka, peab armsamale sellest ka rääkima. Vastaselt korral naine ei saa rahuldust ja mees tunneb, et ei õigustanud lootusi. Võimalik, et vaja läheb perenõustaja abi.
Head suhted ei sõltu ainult seksist. Rahuldust pakkuv seks on tervisele kasulik! Orgasm teeb alati head: parandab meeleolu, enesehinnangut, tugevdab immuunsust ja kiirendab sünnitusjärgset taastumist.

Hea suhte jaoks on olulised turvatunne, rõõm, lõbu, seksuaalsus, sõprus, kohusetunne, pühendumus ja usk ühisesse tulevikku. Ning hea suhe on naudingut pakkuva seksuaalelu eelduseks.

Artikkel ilmus esmakordselt ajakirjas Meie Pere 2014