Lastearst Reet Raukas: milline peaks olema beebi toitumine esimese eluaasta lõpus?
Lastearst Reet Raukase sõnul on juba kaheksakuune imik võimeline sööma tükilist toitu, mistõttu peaks toiduks pakutav püree olema paksem ja sisaldama tükke. “Kaheksandal elukuul areneb lapsel koordinatsioon suu ja käe vahel ning beebi õpib mälumist. Kui umbes kümnekuune laps ei ole veel saanud tükilist toitu, võib see viia edaspidi söömishäirete tekkele,” selgitab Raukas.
Kaheksakuuse lapse toiduportsjonid on muutunud suuremaks ning tähelepanu tuleks pöörata toidu energiasisaldusele. Rasvu ei tohi imiku ja väikelapse toitmisel vältida, sest need on vajalikud lapse kiire kasvamise ja aju arengu tagamiseks. Üheksandast elukuust võiks lapse toidusedelisse lisada valge kala, mis on hea valguallikas ning milles leiduvad polüküllastumata rasvhapped on vajalikud lapse närvisüsteemi arenguks. Toidu energiasisaldust saab ka tõsta, lisades puuviljapüreedele hapendatud piimatooteid. Kui suurendada tasapisi piimatoodete osa ning vähendada puuviljapüree kogust, on lapsel hiljem kergem üle minna lehmapiima tarbimisele põhitoiduna.
Milliseid toite valida?
Esimese eluaasta lõpus peaks Raukase sõnul olema lapsel tahkest toidust kolm põhitoidukorda: hommikuks puder, lõunasöögiks erinevatest köögiviljadest liha või kalaga valmistatud roog ning õhtusöögiks lihata köögiviljad või teine pudruports. „Vahepaladeks sobivad hästi puuviljaroad, näiteks koos hapendatud piimatoodetega,“ märgib Raukas.
Beebi eakohase arengu toetamiseks sobivad hästi Põnni lastetoidusarja näputoidud ning köögivilja- ja puuviljapüreed, mille retseptid on koostatud Raukase nõuandeid ja soovitusi arvesse võttes. Põnni 8+ tootevalikust leiab mitmeid kvaliteetse tailiha ja valge kalaga tükilisi köögiviljaroogasid ning magusamaks eineks sobivaid puuviljapüreesid jogurtiga. Põnni köögiviljapüree sealiha ja tomatiga ning kõrvitsa-brokoliroog kala ja nuudlitega rahuldavad hästi selle vanuserühma beebide toitumisvajadusi. Põnni maitsvad jogurtiga maasikapüree ja metsamarjapüree sisaldavad kodumaist maitsestamata jogurtit ning neile ei ole lisatud suhkrut — magus maitse tuleb ainult puuviljadest.
Lapse arengule abiks
Lisaks soovitab Raukas üle kaheksa kuu vanustele beebidele pakkuda niinimetatud näputoitu, mida imik saaks ise endale suhu panna. “Laps võtab algul toitu peoga, kuid vanuse edenedes ja osavuse suurenedes suudab ta haarata tükke sõrmede vahele ning endale suhu pista,” ütleb Raukas.
Põnni uued näputoidud, kamapallid ja neljaviljakrõbuskid on laktoosivabad, rikastatud B1-vitamiiniga ja valmistatud naturaalsetest toorainetest, et toetada mitmekülgset ning tervislikku toitumist. Kõikides Põnni lastetoitudes kasutatakse võimalikult palju kodumaiseid tooraineid ning toodetele ei ole lisatud soola ega suhkrut, säilitades nii toidu naturaalse toiteväärtuse.