07.12.2016, 11:50
Mõned väga olulised mõtted laste hinnete ja koduste ülesannete kohta
On loomulik, et tahad oma lastele vaid parimat ja seetõttu survestad neid saama ainult häid hindeid ja käima mitmes huviringis. Kogemused, hea füüsis ja viieline tunnistus aitavad neil elus hea stardi saada ja parimatele kohtadele püüelda, see on tõsi, aga kas need ikka on kõige tähtsamad...? Siin on sulle mõned mõtted laste õppimise ja hinnete kohta, mis võib-olla panevad sind täna õhtul e-kooli natuke teise pilguga vaatama.
- Lapsel PEAB olema päeva jooksul tunnike-paar vaba aega, mil ta saab lihtsalt niisama olla. Üliagarad vanemad kipuvad laste päevad nii tihedasti täis planeerima, et lastel pole võimalik trennide, lauluringide, sõpradega kohtumise ja õppimise vahel hinge tõmmata. Oluline on ära tunda, millal lapsele piir ette tuleb ja siis mõned huvitegevused ära jätta. Laps vajab puhkehetki rohkemgi kui täiskasvanud.
- Kooliga seotud küsimustes peaksid vanemad alati olema laste poolel. Ära pelga õpetajatega suhteid ära rikkuda, kui sa pole tegelikult nendega nõus. Ära karda, et laps hakkab edaspidi kättemaksuks halbu hindeid saama. See pole tegelikult oluline. Tähtis on see, et laps ei hakkaks kooli, õpetajaid ja õppimist vihkama. Sellise vastikustunde tekkimist peaksid sa iga hinna eest vältida püüdma. Vaata ka SIIA!
- Kahjuks keskenduvad vanemad liiga tihti ainult laste hinnetele. Kohtumisel õpetajatega räägitakse tavaliselt ainult hinnetest ja lapse käitumisest, aga unustatakse ära see, mis on tegelikult tähtis ehk lapse tunded ja mõtted. Lapsevanema ülesanne on olla oma lapsele toeks ja abiks, kuulata tema mõtteid, tundeid, soove ja vajadusi. Vanem ei tohiks olla lapse boss, kes monitoorib ainult tema arengut ja hindeid.
- Pea meeles – kui laps ei taha oma koduseid ülesandeid teha, on sellel alati mingi põhjus ja see põhjus ei ole laiskus. Seal taga on tõenäoliselt motivatsioonipuudus ja tahtejõuetus ning sinu töö vanemana on välja uurida, mis on need põhjustanud.
- Põhjused, miks laps õpikute taha ei istu, võivad olla ka tõsisemad. Selle taga võib olla depressioon, aktiivsus- ja tähelepanuhäire, kõrge vererõhk ja palju muid tõsisemaid tervisehäireid, mis on tähelepanuta jäänud. Palju olulisem on see tõeline põhjus välja uurida, kui need pagana matemaatikaülesanded ära lahendada.
- Veel üks ülitähtis asi, mida peaksid meeles pidama, on see, et peresuhted on hinnetest alati tähtsamad. Hea läbisaamine, armastus ja usaldus on märksa olulisemad kui halb hinne.
- Teismeeas, kui lapsel on ees senise elu tähtsaimad eksamid, tekitab eksamieelne stress pingeid terves peres. Tulemuseks on palju kisa, kära ja tülitsemist, millest lõpuks kõik pereliikmed tüdinud on ja mida tegelikult pole üldse vaja. Hinnetele keskendumise asemel pane rõhku lapse toetamisele, innustamisele ja julgustamisele ja see raske periood möödub lihtsamini.
Kooliaeg saab ühel hetkel läbi. Milline su suhe lapsega siis olema saab? Kas teie suhtes on veel alles austus, usaldus, armastus ja mõistmine või on need läinud kaduma, kui pidevalt hinnete ja ilusa tunnistuse nimel kaklesite? Keskkooli pole keeruline viitega lõpetada ja heasse ülikooli sisse saada, aga kui selle hinnaks on see, et su laps ei taha pärast kodust välja kolimist enam su kõnesid vastu võtta ega jõuluks koju tulla, siis kas see kõik ikka on seda väärt?
Allikas: Bright Side