Ekspert: noored kipuvad peresuhteid kiiremini läbi lõikama
Eelmisel aastal lahutati 12% abieludest, mis olid kestnud 3-4 aastat, seega 400 abielu. Veel kriitilisem on 5-9 aastat kestnud abielude püsimine, 777 peret ehk rohkem kui iga viies abielu lahutati.
Lastekaitse Liidu president Loone Ots ütles, et lahutatud peresid ja nende lapsi aitaks tohutult, kui kõigile jaguks kättesaadavat ja pädevat perenõustamist, vajaduse korral lepitusteenust. Vaja on rohkem tasuta perekoolitusi, kus noored saaks aimu peret ohustavatest tüüpolukordadest ja õpiks neid lahendama. „Meil on hiiglahulk spordisaale, kus arendada ilusat keha. Kohad, kus arendada ilusat õnnelike laste ja vanematega peret, võiks olla sama levinud ja sinna minek sama kerge,“ sõnas Ots.
Kokku lahutati 2016. aastal Eestis 3262 abielu. Need on ametlikult registreeritud abielud, lisandub veel palju katkenud kooselusid, mille kohta pädev statistika puudub.
„Eeldamisi oli neis peredes lapsi. Niisiis peavad umbes 1200 perekonna lapsed nägema, kuidas nende elust kaugeneb üks väga armas inimene. See on valus ja lõhub hinge isegi siis, kui isa ja ema lähevad omi teid heatahtlikult ja lapsi arvestaval viisil. Ent mitte kõik täiskasvanud ei suuda laste heaolu nimel iseenda solvumisi taandada,“ sõnas Lastekaitse Liidu president Loone Ots. „Näeme vajadust perelepitusteenuse arendamises. Lapse parim ja turvalisim kasvukoht on pere, kus on isa ja ema. Noored lapsevanemad kipuvad liiga kergesti heituma ja lõikavad peresideme läbi.“
Lastekaitse Liit tõi välja ka oma ÜRO lapse õiguste konventsiooni aruandes, et pered teavad vähe oma õigustest ja kohustustest. „Pered peaks selgelt teadma, kust vajaduse korral, mis tahes abi otsida. Eriti puudutab see venekeelseid peresid. Kooli õppekavas peaks suurendama perekonda käsitlevate teemade mahtu. Siis teaks inimesed, millised õigused ja kohustused toob endaga kaasa abielu, millised on lapse ja lapsevanema õigused,“ ütles Ots.