Jah ja ei. Imetamine ei ole imevahend. Sellegipoolest on emapiim lapse jaoks kõige tervislikum toit. See stabiliseerib imiku soolestiku floorat. Emapiima jõuavad ka väikseimad osad sellest, mida imetav ema sööb: kala, pähklid ja karri. Nii õpib imiku immuunsüsteem väikeste annustena tundma toidu täielikku mitmekesisust. Hiljem ei hakka organism nende toiduainete vastu võitlema.

Kas rinnapiimaasendaja võib kaitsta allergia eest?

Jah. Kui ema ei saa või ei taha imetada, võib esimesel poolel eluaastal kasutada allergiariskiga imikute toitmiseks alternatiivina hüpoallergeenset piima. Allergiarisk ei puuduta kõiki lapsi. Suurem allergiarisk on ainult imikutel, kelle üks või mõlemad vanemad on allergikud. Kõik teised imikud, keda ei toideta rinnapiimaga, saavad esimesel kuuel kuul tavalist rinnapiimaasendajat.

Kas lehmapiim tekitab allergiat?

Jah ja ei. Varem kehtis reegel: kui lapsel on allergiarisk, ei tohi talle esimesel eluaastal lehmapiima anda. Sellest rangest reeglist on teadlased vahepeal loobunud. Lehmapiim on küll endiselt üks toiduainetest, mis tekitab alla kuuekuulistel imikutel kõige sagedamini allergiat, kuid alates seitsmendast elukuust see enam üldiselt ei kehti. Kui lapsel pole ka geneetilist eelsoodumust allergiaks, võib teraviljaputru valmistada ka täispiimast. Tasub teada, et mida varem lehmapiimaallergia tekib, seda tõenäolisemalt see ka kaob.

Kas lisatoidu varane andmine suurendab allergiariski?

Jah. Lisatoitu on soovitatav anda alates viiendast-kuuendast elukuust. Tänapäeval teatakse, et 16. ja 24. elunädala vahel asub niinimetatud tolerantsiaken, kus imikud taluvad uusi toiduaineid eriti hästi. Andke uusi toite järgemööda, et imiku piimaga harjunud soolestik saaks aegamisi harjuda. Ainult üks uus toiduaine nädalas! Uue toiduga alusta nii: esimesel nädalal näiteks porgandipüree. Kui laps talub seda hästi, lisage järgmisel nädalal kartulid. Kui laps talub ka seda hästi, võib kolmandal nädalal anda juba porgandit, kartulit ja killuke liha. Nii on lihtsam aru saada, mida laps ei talu.

Kas esimesel kolmel eluaastal tuleks kalast, munast ja pähklitest loobuda?

Ei. Ka siin on spetsialistide soovitused leebemaks muutunud. Veel hiljuti pidid allergikute perest pärit lapsed esimese või koguni kolmanda eluaastani loobuma lehmapiimast, sojast, nisust, kalast, pähklitest ja kanamunavalgest. Kuid nüüd on allergoloogid teinud uusi avastusi ning seetõttu võib alates seitsmendast elukuust lisada toidusedelisse ettevaatlikult lehmapiima, soja ja nisu. Selles vanuses saab läbi kriitiline faas, kus need toiduained tekitavad keskmisest rohkem allergiaid. Seetõttu ei ole vaja panna last allergiavastasele dieedile. Olge julge: allergiarisk ei tõuse, kui laps saab vahel püree sees ka kala.