Isaks olemine on mulle õpetanud rohkem kui sellele eelnevad 33 aastat ja ma olen elus näinud palju. Nüüd on see koht, kus ma peaksin loetlema, mida ma näinud olen, et kinnitada oma väidet, ja ma avastasin, et ei, ma siiski pole palju näinud. Olen üpris vähekogenud ja see on ehk ka põhjus, miks mul lastega seoses sedavõrd palju emotsioone tekib. Siin on väike nimekiri asjadest neile, kes kunagi lapsi saada plaanivad. Ja see ei ole hoiatus, et ärge saage lapsi, vaid lihtsalt mõned asjad, mida teada võiks.

Et olla hea vanem pead sa olema söönud ja puhanud.

Mu vanem poiss on neljane ja kaksikud kahe-poolesed ja need on vanused, kus neile meeldib piire kombata. Mitte ainult meie, vaid kõige ja kõigi. Kui kõvasti saab vastu akent taguda, kuni see kas katki läheb või mõni vanem röögatab? Kui lähedal võin selle rehavarrega oma õe-venna näo ees mängida, kuni see vastu nägu läheb või mõni vanem röögatab? Selleks, et probleemidega ja selle pideva kompamisega tegeleda ning olla adekvaatne, peab olema puhanud ja täis kõhuga, sest vastasel juhul saavad ka kõik naabrid teada, kui võimsad su kopsud on.

Lastele ei tohi valetada!

Ma pole küll kunagi plaaninud valetada, kuid vahel olen ma liiga kergekäeliselt mõne lubaduse õhku visanud ja kuna see pole rohkem teemaks tulnud, siis edaspidi seda vaikselt ignoreerinud. Ükskord lubasin, et kui nad õhtul oma mänguasjad kokku korjavad, siis me läheme homme mänguväljakule. Möödus ligi kaks nädalat, kui mu poeg tuli, silmad veekalkvel, ja küsis, millal ometi homme tuleb, et ta saaks mänguväljakule minna. Homme tuli kohe. Sain aru, et kuigi nad ei ole suuremad asjad arvutajad ja kalendrist ei tea ööd ega mütsi, siis nad panevad tähele ja ma pean palju rohkem läbi mõtlema, mis ma ütlen. Tahan ju ka enda lastest kasvatada kodanikke, kelle sõna maksab.

Privaatsus unusta ära.

Mitte ainult sellepärast, et nad ei soovi üksi olla, vaid lapsed reaalselt soovivad teada, mis toimub teisel pool ust. Miks ta ei tohi kakamise ajal minuga seal kaheruutmeetrises ruumis aega veeta? Kas mul on midagi varjata? Kas mul on seal kusagile kommid peidetud? Kahtlane. Kuid katsu siis oma asja ajada, kui kolm silmapaari su jalge ees istuvad ning iga susina ja sulpsatuse peale itsitavad ja küsivad, mis see oli.

Edasi lugemiseks: