ÕIGUS OMA AJALE | Osale naistele sobib vaid lastele ja kodule pühendumine. Minu jaoks ei ole see hea variant!
“Vähe und ja palju laste nõudmisi. Logistika. Pesupesemine. Toa korras hoidmine. Suuremate laste palumine, et nad paneksid oma riided kappi, viiksid enda järelt toidunõud ära ja aitaksid kodus korda hoida. Pesamuna mölluhetked, kus ta jonnib, vihastab, viskab asju, joonistab vildikatega ükskõik kuhu või teeb muud sarnast,” loetleb kolme lapse ema. Kust leida selle kõrvalt kvaliteetaega endale?
Kas duši all käimine ja magamine kuuluvad ka noore ema “oma aja” alla? Aga töö? Miks vahel tundub naistele, nagu poleks neil oma aega väikelaste kõrvalt õigust soovidagi?
Ameerikas tehtud uuringu kohaselt tähendab emaks olemine rabamist kahel ja poolel töökohal. Uuringust lähtub, et keskmine ema töötab kodus ja tööl kokku 98 tundi nädalas. Selleks uuriti 2000 ema graafikuid. Selgus, et oma “vabal ajal” täidavad emad peamiselt koduseid ülesandeid ja nädalavahetus on sama kiire kui argipäevad. Pole vist eriti üllatav tulemus, mis?
Enamik emasid märkis, et neil on umbes tunni jagu oma aega päevas. Mis kulub näiteks sellele, et käia duši all, riideid vahetada ja end magamiseks valmis seada.
Kui tõsiselt sedalaadi uuringuid võtta, on iseasi, kuid see, et enamik emasid võitleb iga päev selle nimel, et leida vähimgi hetk oma aega, on ometi tõsi. Olgu selleks oma ajaks siis seebika vaatamine, sõbrannaga lobisemine, trenn, raamatu lugemine või meeldiv töö. Ja õige ka! Sest isegi emal on õigus oma ajale, et siis, kui lapsed on juba piisavalt suured, ei peaks ta tundma pettumust – kuhu kõik need aastad kadusid, mida ma õigupoolest selle aja jooksul enda jaoks tegin?