Montessori meetodi järgi ruumi kujundades tasub lähtuda sellest, et vähem on rohkem ja kõigel peaks olema oma koht. Olulised on funktsionaalsus ja minimalism. Iga ese olgu lapsele kergesti kättesaadav – see aitab kaasa isesisvumisele ja otsustusvõime arengule. Tuppa ei peaks kuhjama ka liiga palju asju. Laps, kellel on käepärast hulganisti mänguasju, tüdineb neist kiiresti ja vajab lõbutsemiseks aina uusi.

Lähtuda tasub sellestki, kui kõrgelt sinu laps ruumi vaatab. Küsi endalt asju ja riiuleid paigaldades, mille ulatamist laps pidevalt küsib. Kas on võimalik see ese talle kättesaadavamaks teha? Mida ma oma lapse eest ära teen, kuid millega ta võimaluse korral ka ise hakkama saaks? Need küsimused aitavad lapse tuba kujundades tema elu palju lihtsamaks ja huvitavamaks teha.

Maria Montessori praktilisi nõuandeid

Loobu ebavajalikest asjadest

Lastetuba peaks olema lihtne ja loogiline. Seal ei tohiks olla liiga palju mänguasju ega suuri ning väga kõrgeid mööbliesemeid. Muuda keskkond lihtsaks ja selgeks.

Riiulid ja mänguasjad

Väikelapsed vajavad madalaid riiuleid, milleni on kerge ulatuda. Sellisel viisil on neil rohkem võimalusi endale meeldivate tegevuste (näiteks erinevate mängude) harrastamiseks ning see arendab iseseivust. Toole ja laudu ostes tuleks samuti arvestada lapse pikkusega, et tal oleks mugav neid kasutada.

Mööbel olgu lihtne ja lapse pikkusele vastav.

Lastetoas võiks olla olemas mõni lapse vanusele vastav meelelahutust pakkuv ese. Näiteks võiks imikutel olla asju, mida katsuda, et areneks nende käeline töö. Välja võiks panna mõned mänguasjad, mis arendavad oskusi, innustavad loovust ja iseseisvat mängimisoskust. Ühel riiulil võiks olla ainult üks mänguasi, aga kui neid on rohkem, peaksid need olema pandud korvi või kasti. Vaheta riiulil olevat mänguasja, et lapsel oleks vaheldust. Selline viis pakub palju hüvesid: last ei kurnata liigsete võimalustega ning boonuseks käib toa koristamine alati kiirelt ja kergelt.

Loo lapsesõbralik töö-/õppimiskeskkond

Kirjutuslaud peab vastama lapse pikkusele, niisamuti riiul, kus on raamatud ja mõned kaunistused. Last arendab ka nurgake, kus on värvipliiatseid, pabereid, tahvel, liimipulk jms. See arendab loovust ning oskust oma kätega midagi ise teha.

Lapse magamiskoht

Montessori soovitab väikelapse magamiskohaks madratsit, mis on põrandal (mitte voodit või nari), sest nii on lapsel ise võimalik otsustada, millal ta magama läheb ja hommikul oma toas toimetama hakkab. Kuigi see idee tundub kohati ebatavaline, kinnitab Montessori meetod, et lapsed arenevad nii kiiremini. Voodis peaks olema tekk, mis sätitakse igal hommikul korda ja mida vajadusel puhastatakse, et voodi paistaks pisikesele alati ahvatlev ja mõnus.

Riietumine

Ideaalne kapp on madalate riiulitega ja võimalusel on seal koht riidepuude riputamiseks – kõik lapse käeulatuses. Pane lapsele valmis puhtad riided, mida ta saab ise selga panna.

Toa kaunistamine

Huvitavad pildid, lapse enda tehtud kunstiteosed, kell, valgustid ja peegel – kõik asetatud lapsele sobivale kõrgusele – aitavad kaasa tema tajude arengule. Lülitid ja võimalusel ukse käepidemed võiksid samuti lapse käeulatuses asuda.

Last arendab ruumi kaunistamine erinevate materjalide ja tekstuuridega. Ka dekoratiivesemeid saab tuppa lisada pisikesele mõeldes – nii madalaid, tumedaid, kitsaid kui ka läbipaistvad –, näiteks pisikesed indiaanlaste mängutelgid või stiilne tahvel kriitidega joonistamiseks.

Valge minimalism

Valge värv pakub elegantsust ja puhtust igasse ruumi, kus seda rakendada. Valge värv lisab ruumile suurust ning päevavalgus loob huvitavaid, kuid lihtsaid kujundeid ja jooni. Vältimaks ruumi monotoonseks muutumist, võiks valgesse ruumi paigutada värvilisi detaile, näiteks mänguasju ja raamatuid.

Onn või telk keset tuba

Lapsed imetlevad onne, telke ja pesasid – need seostuvad neile multikate ja lastefilmide, seikluste ning iseseisvusega. Kui sul ei ole tagaaeda koos piisavalt suure puuga, et onni ehitada, või kohta telgi ülespanekuks, siis miks mitte luua lapsele onn ta enda tuppa. Üks hea mõte on teha lapsele voodi, millel on maja kuju.

Väike onn või pesake – see meeldib lapsele!

Käsitöö

Kui oled märganud, et sinu lapses peitub kunstnikuverd, siis kohanda tuba ta huvide järgi. Kombineeri erinevaid materjale, värve ja kujundeid, et su laps tunneks end kui isiklikus kunstistuudios.

Kunstihuvilisele lapsele tasub kujundada loovusnurk.

Eriline pööning

Kui lapse tuba asub pööningukorrusel, siis kasuta funktsionaalset mööblit, mis toob ebatavalise kujuga toast parima esile.

Rohelus

Õpeta oma pisikesi juba varakult loodust armastama. Too tuppa rohelisi toone või taimi. Kleepige koos toa seintele loomapilte või pange maha roheline murulaadne vaip.

Hele ruum, elusad taimed ja lapsele sobivas kõrguses riiulid.

Teadlase tuba

Llaps eelistab raamatuid mänguasjadele, siis kujunda tuba vastavalt pisikese teadlase vajadustele.

Tähistaeva võlud

Kui elate linnas, kus on öösel tähti vaevu näha, siis võib tähistaeva luua ka lapse magamistuppa. Kleebi lihtsalt lakke või seinale helendavaid tähekleepse ja särav tähistaevas viib lapse igal õhtul unistuste maale.

Voodi põrandal, riided lapsele sobivas kõrguses ja taevatähed seinal.
Allikas: Moodne Pere