Ettevõtja, poliitik ja kolme lapse ema Liina Normet (33) on jaganud oma vanimat last Erkit (16) eksmehega viimased kolmteist aastat. Nad läksid lahku, kui Erki oli kahene. Praeguse abikaasa Kerdiga (35) on Liinal kaks last – Mia Liisi (7) ja Elli (2 k).

Liina sõnul on kunagise elukaaslasega asjad hästi sujunud, ehk vaid esimesel aastal pärast lahkuminekut oli mees rohkem eemal. Kaasa on aidanud seegi, et Kert pole võtnud Erki suhtes isarolli, vaid olnud talle rohkem sõbra eest. “Ta pole aktiivselt sekkunud kasvatamisse, vaid jäänud pigem tagaplaanile, nii pole meeste vahel tekkinud võistlust,” kirjeldab Liina. “Algusest peale kujunes välja, et 23. ja 24. detsembril on Erki meiega ning 25. detsembril läheb isa juurde.”

Mis on nende jõulurahu võti? Liina ei tähtsusta kuupäevi üle, seda ka mitte jõulupühadel – sellest saab ju suur osa pingeid kärgperes alguse. Liinale on tähtsam, et kogu pere on mingil päeval koos, nad teevad ühiselt süüa ja naudivad õhtusööki, jagavad kingitusi ja käivad kirikus või linnas kuuse all. “Minu abikaasa töö on graafiku alusel, nii et mullu näiteks pidasime jõule juba 21. detsembril,” märgib ta muretult.

Erki isa suguvõsal on kombeks koguneda jõulu­laua taha 25. detsembril – nii klapib kõik hästi. “Kui poeg või tema isa oleks avaldanud soovi mõnel muul kuupäeval pühi pidada, olnuksin nõus asjad ümber mängima,” on Liina kindel. Erki isal on uuest kooselust tütar ja pühad veedavad nad kõik isapoolse vanaema juures. Liina ema elabki tütre perega koos.

Mitmel aastal on Liina abikaasa ja lastega jõulud hoopis välismaal veetnud ja nii on plaanis ka sel aastal. Tänavu ütles Erki, et ei soovi reisile tulla ja veedab pikemad jõulupühad isaga. Liina arvates on see täiesti okei. “Nüüd on ta juba nii suur, et saabki ise otsustada!”

Kingitusi tehes pole nad eksmehega teineteisele kätt ette pannud, midagi dikteerinud ega ühis­kingitusi organiseerinud. Üksteise ületrumpamist ei toimu, igaüks teeb omad kingitused ja lähtub põhi­mõttest, et last pole vaja asjadega üle kuhjata.