Kaheaastasel Robinil on selgumata põhjusega haigus, mille teraapiaid riik ei rahasta
Kaheaastane Robin on hääldamispuude ja raske liikumispuudega laps, kellel on diagnoositud selgumata põhjusega haruldane haigus nimega müopaatia. Tervisliku seisundi leevendamiseks ja arenguks on poisile näidustatud ratsutamisteraapia ja müofunktsionaalne teraapia, mida riiklikud vahendid ei kata ja mille võimaldamiseks ulatas abikäe TÜ Kliinikumi Lastefond.
Selgumata põhjusega müopaatiaga poiss saab Lastefondi annetajate toel käia teraapiates
Robini kehatüvi on nõrk, lihasjõudlus madal ja liigesed ülepainduvad ning seistes ta kõigub. Lihasnõrkus esineb ka näopiirkonnas. Eelnevast tulenevalt on Robinil ka motoorika nõrkus ja logopeedilised probleemid. Laps kõnnib iseseisvalt, kuid tal on probleeme koordinatsiooni ja tasakaaluga ning suure kukkumisohu tõttu vajab ta pidevat turvamist. Haigusest tulenevalt on laps ealisest arengust maas ning vajab ööpäevaringset järelevalvet, abistamist ja juhendamist.
Robin käib füsioteraapias, ujumas, tegevusteraapias, logopeedi ning eripedagoogi ja psühholoogi juures, kuid tervisliku seisundi parandamiseks ja arenguks on lapsele raviarstide ja spetsialistide sõnul vajalikud ka ratsutamisteraapia ja müofunktsionaalne teraapia.
Kui esialgu oli kartus, et Robin ei suuda ennast hobusel hoida, siis tulemus on hoopis vastupidine ning ta on väga püüdlik ja soovib väga hobusega sõita. Ratsutamisterapeudi hinnangul võib selle teraapiavormi plaanipärane ja süsteemne rakendamine anda häid tulemusi lapse rühi, lihaskonna, koordinatsiooni ja emotsioonide arengul.
Müofunktsionaalne teraapia on teaduspõhine meetod, mida teostavad selleks spetsiaalse väljaõppe saanud logopeedia ja füsioteraapia valdkonna spetsialistid. Müofunktsionaalsed terapeudid aitavad erinevate teraapiavõtete abil parandada näo- ja suupiirkonna lihaskonna tööd ja normaliseerida häirunud lihaskonna toonust.
Kuna riiklikud vahendid on lapsele vajalike teraapiate tagamisel piiratud, toetab Lastefond heade annetajate abiga Robinile vajalikku ratsutamisteraapiat ja müofunktsionaalset teraapiat aasta vältel kuni 1000 euroga. Sellele lisab 200 euro suuruse panuse teenuste eest tasumisel ka kohalik omavalitsus.
Lastefondi toetusjuht Eveli Ilves toob välja, et Robin on esimene laps, kes jõudis Lastefondini müofunktsionaalse teraapia vajadusega. "Kui siiani oli meil kogemus mitmete teiste teraapiate toetamisel, siis müofunktsionaalne teraapia oli meie jaoks uus," nendib Ilves ja kinnitab, et Lastefond on väga avatud uutele ravi ja teraapia võimalustele. "Oleme arstidelt saanud tagasisidet, et müofunktsionaalsete häiretega laste pöördumised on sagenenud ning teaduspõhine müofunktsionaalne teraapia on neile lastele suureks abiks. Kuna teraapia on aga tasuline ja kallis, siis peredele käib lapsele järjepidev teraapia võimaldamine üle jõu," ilmestab ta probleemi ja avaldab südamest head meelt, et fond saab heade annetajate toel abiks olla ning lapsele vajalikke täiendavaid teraapiaid võimaldada.
SA TÜ Kliinikumi Lastefond on üks vanimaid ja suuremaid üle-eestilisi lastehaiglate juures tegutsevaid heategevusorganisatsioone, mis on alates 2000. aastast annetajate abiga toetanud erinevatele haiglatele seadmete soetamist ning eriravi või -hooldust vajavaid lapsi ja nende peresid kokku ligi nelja ja poole miljoni euroga. Lastefondi vahendusel on võimalik haigeid lapsi aidata hakates püsiannetajaks aadressil https://www.lastefond.ee/pusiannetus/vormista-pusiannetus/. Toetuse taotlemiseks või abivajajatest teada andmiseks palume kirjutada e-mailile info@lastefond.ee.
Lisainfo annetamise kohta: https://www.lastefond.ee/lapsed/toetame-selgumata-pohjusega-muopaatia-diagnoosiga-robinit/