Mis haigus on täpsemalt klamüüdia?

Ametliku nimetusega bakter Chlamydia trachomatis, kuulub sugulisel teel levinuimate haiguste hulka. Umbes pooltest viljatustest on tingitud aastaid kaasas kantud ja mitte välja ravitud klamüdioosist, kuna nakkus võib esineda kaebusi tekitamata. Kirjanduse andmetel esineb klamüüdia kaebusi põhjustamata 50% meestel ja 70% naistel. Viited haigusele võivad olla ka lühiaegsed, nii et nakkust kandev inimene võib neid mitte oluliseks pidada.

Kuidas nakatutakse klamüüdiasse?

Nagu paljud suguhaigused, levib klamüüdia kaitsevahenditeta (kondoomita) seksuaalvahekorras olles. Samamoodi võib ta levida oraalseksi ajal ja autoinokulatsioonil (ise kätega edasi kandes) ka silmakonjunktiividele. Isegi rasedad saavad haiguse lapsele edasi kanda.

Haigustekitaja asteseb eelistatult kuse- ja sugutraktis ja bakterid võivad sinus aastaid märkamatult „pesitseda", ilma et sul mingeidki kaebusi esineks. Sümptomid tekivad tavaliselt 3-14 päeva pärast nakatumist, kuid võivad avalduda ka kuid hiljem. Ravimata infektsiooni puhul võib haigus kuid või isegi aastaid hiljem reaktiveeruda. Tavalised tunnused nakatumisest on meestel põletav valu urineerimisel ja naistel alakõhuvalud, tsüklivahelised veritsused ja tihenenud tupevoolus.

Milliste tagajärgedega tuleb pärast nakatumist arvestada?

Kui haigust ei avastata kohe, võivad tagajärjed tõsised olla: klamüdioosiga tekib alakõhus organite vahele ämblikuvõrgu laadne moodustis, mis kleebib nad omavahel kokku. Tulemuseks on pidevad põletikud, alakõhuvalud ja võimalik raskendatud rasestumine.

Kui su munajuhad on kokku kleepunud, siis ei saa munarakk läbi munajuha emakasse liikuda. Kuid isegi kui su munajuhad umbes ei ole, on nad nakkusest ja armistumisest nii tabatud, et nad ei suuda oma eesmärki täita. Sellest tingituna ei saa nakatunud naised enam loomulikul teel rasestuda ja nende ainuke võimalus on munaraku kehaväline viljastamine, kus munarakk viiakse katseklaasis kokkupuutesse seemnevedelikuga, et toimuks munaraku kehaväline viljastumine. Viljastatud munarakust arenenud embrüo siiratakse mõni päev hiljem emakasse.

Meestel võib haigus põhjustada eesnäärme- või põiepõletikku. Harvemal juhul võib esineda haigustunnuste kompleks, mida tuntakse Reiteri sündroomina: liigese-, silma- või kusitipõletik, sageli ka iseloomulik nahalööve.

Võimalik: allergia bakterite suhtes

Hiljutistes uuringutes tehti kindlaks, et kui nakkust antibiootikumidega ei ravita, võib tekkida niinimetatud „allergia" teatud bakterite suhtes. Sellise allergia olemasolu saab ainult antikehadega kindlaks määrata. Kui oled allergiline, võib sul ka pärast klamüüdia ravi probleeme tekkida: näiteks reuma või suurenenud risk raseduse katkemisest.

Sellise „allergia" efektiivset ravi ei ole veel avastatud. Paljud arstid soovitavad nädalate pikkust tohterdamist kortisooni sisaldavate ravimitega. Enne tuleb muidugi kindlaks määrata, et sa ei ole hetkel haigusekandja.