Jaagundi sõnul selgub uuringutest tõsiasi, et tervelt 33 protsenti inimestest ei kasuta kätepesemisel seepi ning 10 protsenti ei armasta üldse päeva jooksul käsi pesta. Need numbrid on kindlasti põhjuseks, miks tasub üle korrata olulisimad kätepesu reeglid.

Pese mitu korda päevas

Nakkuse vältimiseks ei piisa kätepesust üksnes pärast tualetis käimist või kui käed on silmnähtavalt määrdunud. Käsi tuleb pesta mitu korda päevas, eriti pärast tualetis käimist, mähkmete vahetamist, loomade katsumist või toitmist, nuuskamist, aevastamist ja köhimist. Samuti enne köögis toimetamist ja söömist. Pesemiseks kasuta sooja vett, sest liialt külma veega ei suuda inimene piisavalt kaua käsi vee all hoida.

Eemalda ehted

Kätt ehtiva kauni sõrmuse all võib elada ligikaudu 500 miljonit mikroobi, mistõttu on äärmiselt oluline enne kätepesu alati ka ehted ja käekell eemaldada. Kui kasutad avalikku tualettruumi, siis aseta ehted kuni kätepesu lõpuni kotti või taskusse. Kindlasti ei tohi eemaldatud esemeid asetada märjale tasapinnale, kus niiskus on loonud mikroobidele suurepärase keskkonna paljunemiseks. Nii võivad ehted saastuda või ka ise tasapinda saastada.

Kasuta vedelseepi

Eelista pesemiseks vedelseepi, sest see on hügieeni seisukohast ohutum. Tavalisele seebile võib eelmine kasutaja jätta nakkusohtlikke mikroobe. Võimalusel loobu antibakteriaalse seebi kasutamisest, sest see hävitab lisaks halbadele bakteritele ka organismile tarvilikud ehk n-ö head bakterid.

Tehnika õigeks

Tee käed kuni randmeteni märjaks, lisa seepi ning asu siis käsi hoolikalt hõõruma. Ära unusta sõrmuseid eemaldada ning küünealuseid ja sõrmevahesid puhastada. Käsi tuleks seebitada vähemalt 15 sekundit. Loputamiseks kasuta voolavat vett ja hoia käsi suunaga alla.

Kuivata, kuivata, kuivata

Kuna bakterite ülekandumine märjalt nahalt on tõenäolisem kui kuivalt nahalt, siis on käte korralik kuivatamine pärast pesemist oluliseks osaks käte hügieenis. Kõik pinnad, mida lohakalt või seebita pestud märgade kätega puudutada võivad saastuda. Kui aga oled hoolas kätepesija, siis võid märgade kätega ukselinke ja uksi puudutades kiiresti soovimatuid mikroobe üles korjata.

Väldi kuivatit

Paljud tänapäevased kuivatid puhuvad õhku masina sisemusest suunaga üles, mis lennutab igal kasutuskorral kuivatajale peale eelmistest kasutajatest sinna jäänud haigustekitajad. Lisaks lenduvad bakterid tänu kuivati õhule isegi kuni mitme meetri kaugusel asuvatele pindadele nagu ukselingid ja segistid. Kuivati põhja koguneva vee ja niiskuse muudab aga lisanduv soojus bakteritele ideaalseks paljunemispaigaks.

Avalikus tualettruumis eelista alati puuvillase käterätirulli või paberist salvrätikuga kuivatamist. Isegi, kui käsi on pestud lohakalt, siis on paberi või puuvillase käterätiga korralikult kuivatades võimalik kuivatusvahendisse jätta 99,9% kätel leiduvatest bakteritest. Nii ei satu need õhku lendlema ja teisi inimesi ohustama.