Laps pole valmis alati selgitama, mis temaga toimub, sest olukord võib olla tema jaoks keeruline. Ta võib olla endasse tõmbunud või on tal oma tunnete väljendamisega raskusi. Kui lapsevanem avab ennast puhtale teadlikkusele, annab see talle võimaluse olla iseendaga kontaktis ja samuti tunnetada ja näha selgelt, mida laps vajab ja kuidas teda kõige paremini selles olukorras toetada, millised on parimad valikud. See on loomulik teadlikkus ehk sisemine tarkus, mida koolis ei õpetata või kursustel õppida ei ole võimalik. See on kõikidel lapsevanematel sügaval sisimas juba olemas. 

Kui juuksed on juba peas püsti

Mina olen ka kunagi olnud sellises olukorras, kus tundus, et ükski asi, mida tol hetkel soovitati, ei toiminud. See oli üks suur põhjus, miks ma enesearenguga tegelema hakkasin. Ma ei mõistnud, mis lapse maailmas toimub, miks ma mingites situatsioonides ärritun ega suuda kohal olla või miks laps minu peale ärritub. Esimene samm on alati õppida looma rahuseisundit ja tasakaalu, ükskõik kui keeruline olukord on. Soovitan koduseks kasutamiseks hästi toimivaid ja lihtsaid hingamisharjutusi. 

Tuleks õppida rahunema ja reageerimisest välja astuma. See annab võimaluse situatsiooni natuke selgemalt näha, sest reageerivas seisundis ei saa me ühtegi situatsiooni lahendada. Rahunemishetk aitab vältida olukorra võimendumist. Lapsevanemad, kes valdavalt reageerivad üle lapse käitumisele, tehtud või tegemata jäänud asjadele, võiks kindlasti seda oskust endas arendada. 

On mitmeid väga lihtsaid viise, mis aitavad ennast vaos hoida, mitte üle reageerida ja mis kõige tähtsam — last mõista. Näiteks…

Edasi lugemiseks: