Väikesele Jäärale meeldib alati olla esimene ning kartmatu. Ta on kaugel ettevaatlikkusest ning ettenägelikkusest. Seetõttu ei maksa teda ohtudega hirmutada, ta ei karda niikuinii, vaid õpetada tegutsema keerulistes olukordades. Ta on kindel oma jõus, valmis initsiatiivi enda kätte haarama ning vaatamata ohule pidevalt riskima.

SÕNN

Sõnnist laps näib rahulik, kuid kuna teda häirib kindlusetuse tunne, ei riski ta ilma vajaduseta. Siiski on ta väga kangekaelne ning nõuab alati oma. Ta on oma vanematest enamasti järjekindlam ja reeglina ka saavutab oma nõudmise. Teda on raske endast välja viia, ärritunult ei suuda aga Sõnn kuidagi rahuneda. Tema kangekaelsus võib välja paista kui järeleandmatus ning põikpäisus. Kõik rasked küsimused on tarvis lahendada temaga lahkelt, kuid kindlalt ja ilma sundimiseta, mis vaid vihastab last.

KAKSIKUD

Kaksikutest mudilast on raske paigal hoida. Tekib mulje, et ta jookseb igas suunas korraga. Tal on elav, rahutu ning kergesti erutuv iseloom. Vaheldused ei hirmuta teda, sest ta kohaneb nendega kiiresti. Lapsel on pidev vajadus oma uudishimu rahuldada. Lisaks on ta võimeline mitut asja korraga tegema — ta on osav ning omab head koordinatsioonivõimet. Kaksiku jaoks peab olema loodud ohutu ruum liikumiseks.

VÄHK

Väike Vähk on äärmiselt tundlik laps, kes peidab oma hingesügavustesse kõik solvumised, samuti ka kindlusetuse. Vanemate halvad tujud mõjuvad talle raskelt — Vähike muutub morniks, ärrituvaks ning kinniseks. Lapse jaoks on vajalik kaitstuse tunne, vanema heakskiit ning lähedastest inimestest tulenev kindlusetunne. Vähk peab olema kindel, et tema kodu ja perekond on ohutu paik, kus võib varju otsida ebameeldivuste eest. Laps vajab väikest urgu kodus, kõige kindlamat varjupaika, mis kuulub ainuüksi temale.

LÕVI

Pisike Lõvi on oma demonstratiivsusega ning sooviga iga hinna eest peaosalist mängida ere indiviid. Püüdes tähelepanu võita, võib ta lausa järelemõtlematust ilmutada. Lapsega ei peaks sellepärast riidlema ega tema uhkust riivama. Mida rohkem Lõvile peale sunnitakse teatavat käitumisliini, seda jonnakamalt ta vastu hakkab, eriti "tunnistajate" juuresolekul — ta ei kannata lööke oma enesearmastuse pihta ning tema jaoks on väga oluline, milline näeb ta teiste silmis välja.

NEITSI

Neitsist laps on sajaprotsendiline realist — arutlev ning ettevaatlik. Ta suhtub juba varasest lapseeast saadik kõigesse äärmiselt tähelepanelikult. Analüütilise mõtlemisvõimega mudilane hakkab — omandanud mõningaid teadmisi — kõike kritiseerima. Vanemad on esimesed, kes seda enda nahal tunda saavad. Mitte vähem kriitiline pole laps ka enese suhtes. Neitsi reeglina ei unusta solvanguid ega andesta neid kergesti. Samas on Neitsist laps oma olekult äärmiselt võluv ja see pehmendab neid kriitikanooli, mida ta sinu kui lapsevanema suunas teele saadab.

KAALUD

Reeglina on Kaaludest lapsel rahumeelne iseloom. Ta püüab vältida ilmseid konflikte ning silub oskuslikult kõik vasturääkivused. Laps soovib kogu hingest, et kõik oleks hästi ning on kompromissi saavutamise nimel valmis ohvriteks. Ta elus valitseb suur segadus, kuna ta peab tingimata tegema valikuid.

Kaalud ei armasta eriti füüsilisi koormusi. Ta võib näida muretu ja kergemeelse tuulepeana. Ometi just see kergus teeb temast meeldiva suhtleja. Temaga rääkides pole vaja häält tõsta, vaid tuleb olla vaoshoitud ja leebe.

SKORPION

Väike Skorpion on äärmuslik inimene, kes ei tunnista poolikuid vahendeid. Teda on raske vihale ajada, kuid veel raskem on tal end tagasi hoida. Kui see laps on midagi otsustanud, siis püüab ta kangekaelselt seda iga hinna eest teoks teha. Veenda, veel vähem hirmutada, on kasutu — Skorpion on väga sõltumatu. Ning see iseloomujoon ilmneb kas kangekaelsuses, järeleandmatuses või siis passiivses vastuhakus — igal juhul ei väldi laps võitlust.

AMBUR

Amburist lapse suurim soov on olla vaba. Ta on uljas romantik. Tema huvi ümbritseva elu vastu on nii suur, et seda ei saa peatada mitte mingisugused keelud. Ta vihkab kitsaid raame ning üksluisus väsitab teda. Väike Ambur vajab suurt füüsilist aktiivsust ning on hea see siduda mingi lapsele vajalikuna tunduva eesmärgi või sihiga. Ambur on kindel oma jõus ning püüab igas asjas teha oma isiklikku valikut. Tal on tugevalt arenenud eneseväärikustunne.

KALJUKITS

Väike Kaljukits on alati tõsine ja rahulik. Tema teod on ettevaatlikud — ettenägelikkus on temas äärmuslikult arenenud. Kaljukits näib lapsena isegi oma aastatest vanem. Alles täiskasvanuks saades veendub ta, et maailm ei olegi nii väga ohtlik. Sellele lapsele pole omane kergemeelseid tegusid teha.

VEEVALAJA

Veevalajast järeltulija vanemad on pidevas hämmingus — mida kõike ta küll on võimeline välja mõtlema! Mudilane on tulvil kõikvõimalikke ideid ning need tema lapselikud ettevõtmised on äärmiselt originaalsed. Üldiselt on Veevalajat juba lapsena väga raske mõista. Tal on rikas sisemaailm. Kuid see on mõtete, mitte emotsioonide rikkus. Unistuste ning väljamõeldud ideaalide sobimatus elu proosaga võib lapse tihti raskesse olukorda asetada.

KALAD

Kalade tähtkuju mudilane on täidetud rikkaliku fantaasia ning elava ettekujutusvõimega. Reeglina on sellel lapsel hästi arenenud ettetundmise võime, sealhulgas ohu ning inimeste vaenulikkuse tunnetamine. Mudilane on tundlik ning kergesti haavatav. Ometi on tema heatahtlikkus ning valmisolek eneseohverduseks need omadused, mis meelitavad ligi tugevama iseloomuga sõpru, kes kaitsevad väikest Kala igasuguste ebameeldivuste eest.

Allikas: Moodne Pere