Sügav kurbus


Me kõik tunneme aeg-ajalt kurbust ja oleme heitunud, tahame voodisse teki alla jääda ega soovi tööle minna. Kuid intensiivsed ja sagedased kurbuseperioodid võivad viia depressioonini. Depressiivse kurbusega käivad koos nutuhood, isoleeritus, lootusetus ja üksindustunne.

Unehäired


Mure tõttu on unehäired depressiooni sagedased kaaslased ning depressioonis inimesed muutuvad üsna sageli unetuks. Ja kui uni viimaks tulebki, ei paku see sageli võimalust välja puhata ja end värskena tunda. Sestap oled väsinud ka päevasel ajal.

Teine häire, mis tihti depressiooniga koos käib, on hüpersomnia – unetusele vastupidine olukord. Selle korral on depressioonis inimesel päevasel ajal väga raske ärkvel püsida ning öösel magab ta ülemäära kaua.

Negatiivsed mõtted


„Elu on jamaˮ, „Ma ei meeldi teisteleˮ, „Ma ei saa sellega hakkamaˮ, „Pole mõtet proovidagiˮ, „Ma olen inetu/paks/kobakäppˮ, „Parem oleks juba ära surraˮ, „Ma ei usalda kedagiˮ, „Tapan ennast äraˮ – need on näited erinevatest negatiivsetest mõtetest, mis depressiooniga kaasas käivad. Depressiivsed inimesed kaotavad usu endasse, teistesse ja elusse üldisemalt.

Huvipuudus ja apaatia


Kui kaotad huvi inimeste, töö, meelelahutuse ja elu vastu, on sul tõenäoliselt depressioon.

Madal enesehinnang

Madal enesehinnang tekitab muret, hirmu ja depressiooni. Madala enesehinnanguga inimene arvab, et ta ei sobi teistega, kes teda ümbritsevad, ei intellektuaalselt ega füüsiliselt.

Uuringud näitavad, et normaalkaalus inimestega võrreldes esineb ülekaalulistel depressiooni 25% võrra rohkem. Ka alakaalulised kannatavad depressiooni käes sagedamini kui normaalse kehakaaluga inimesed.

Laiskus enda eest hoolitsemisel

Depressioonis inimene ei hooli sellest, mida ta selga paneb ja kuidas ta välja näeb, kas käib duši all või mitte.

Füüsiline valu

Lisaks sügavale kurbusele väljendub depressioon füüsiliselt erinevate valudena. Ekspertide arvates muutuvad depressiivsed inimesed valu suhtes tundlikumaks. Tavalisemad sümptomid on:

kõhuvalu ja ebamugavustunne kõhus, muu hulgas gastriit ja ärritunud soole sündroom;

peavalu;

lihaspingest põhjustatud valu, eriti kaelas, õlgades ja seljas;

valu ja surumistunne rinnus;

tükitunne kurgus.

Kui leiad endalt mõne ülal loetletud sümptomi, otsi diagnoosi saamiseks abi. Depressioon on tõsine, kuid hiilivalt kulgev haigus. Kui selle ravimata jätad, kahjustab see su tervist, pere-, sotsiaal- ja tööelu ning võib surmagagi lõppeda.